Unipetrol posiluje značku Benzina, kupuje čerpací stanice OMV

AKTUALIZOVÁNO Společnost Unipetrol RPA, kterou na maloobchodním trhu reprezentuje značka Benzina, uzavřela dohodu se společností OMV o převzetí 68 čerpacích stanic v České republice. V současnosti pod značkou Benzina provozuje 339 čerpacích stanic. Po dokončení transakce jejich počet vzroste na více než 400.​​ Benzina je na trhu lídrem.

Transakce výrazně posílí pozici Unipetrolu na českém trhu a je významným krokem k naplnění střednědobého cíle skupiny, tedy dosažení pětinového podílu na maloobchodním trhu do konce roku 2017.

„Úspěšným dokončením akvizice čerpacích stanic bude potvrzena pozice značky Benzina jako jednoznačného lídra tuzemského maloobchodního trhu s pohonnými hmotami,“ říká generální ředitel a předseda představenstva Unipetrolu Marek Świtajewski. „Transakce čerpacích stanic také přispěje k efektivnějšímu využití vyšších rafinérských kapacit, kterými skupina Unipetrol disponuje po dokončení akvizic podílů společností Shell a ENI ve společnosti Česká rafinérská,“ dodává Marek Switajewski.

Unipetrol sloučil Benzinu s další dcerou Unipetrol RPA

Transakce tak pomůže dále posilovat postavení značky Benzina na trhu pohonných hmot. Doplnění sítě také umožní vyšší nasazení prémiových paliv Verva a rozšíření konceptu rychlého občerstvení STOP CAFE. Proces akvizice by měl být dokončen v průběhu dvou let. 

Dokončení transakce podléhá splnění určitých předpokladů, mimo jiné získání potřebného schválení antimonopolního úřadu.

Předseda představenstva Unie nezávislých petrolejářů ČR Ivan Indráček řekl, že oznámená transakce nebude pro český trh znamenat prakticky nic. „Pumpy OMV a Benzina prodávají více méně za stejných obchodních podmínek. Jejich zákazníkem je plus minus stejný zákazník, protože vyhledává značku, a ne tak úplně cenu,“ řekl. „Rozhodně to není tak, že by se přes 60 diskontních pump stalo prémiovým provozem nebo obráceně,“ podotkl.

Celkem je v Česku asi 3800 veřejně přístupných benzinových pump. Ve srovnání s okolními státy vychází Česko jako pumpařská velmoc. Dlouhodobě vede v ukazatelích počtu obyvatel na jednu veřejnou čerpací stanici nebo v četnosti pump na dálnicích.

V předcházejícím období byl v akvizicích na českém trhu nejvíce aktivní největší konkurent Benziny, maďarský MOL. Ten nejprve v prosinci roku 2014 dokončil převzetí 44 čerpacích stanic značky Lukoil, od loňského srpna pak přebral i 125 pump od italské společnosti Agip. Nyní skupina provozuje 315 stanic.

Indráček nevyloučil, že může dojít i k dalším akvizicím. „Zatímco Unipetrol a MOL to na trhu evidentně myslí vážně a posilují, tak u zbytku OMV a Shellu dlouhodobě visí otazník,“ dodal.

Největší sítě čerpacích stanic v ČR po dokončení transakce:

Benzina (Unipetrol) 407 (339+68)
Skupina MOL* 315
EuroOil (Čepro) 190
Shell (Shell) 175
OMV (OMV) 137 (205-68)
Robin Oil (Robin Oil) 74
Tank Ono (Tank Ono) 35

Zdroj: Provozovatelé čerpacích stanic.

*Skupina MOL v ČR = pumpy MOL, Pap Oil, Agip a Slovnaft.

Levná ropa zkrátila OMV zisk na třetinu, dividendu drží

Newsletter