Unipetrol ve 4Q překvapil, zisk za loňský rok rekordní

AKTUALIZOVÁNO – Petrochemický holding Unipetrol zvýšil v loňském 4. čtvrtletí čistý zisk na 4,2 miliardy z předloňských 182 milionů korun. Tržby vzrostly o 15 procent na 26,5 miliardy korun, a to vlivem mnohem vyšších prodejních objemů petrochemických produktů díky obnovenému provozu etylenové jednotky a vyšším cenám ropy. Akcie reagovaly na výsledky růstem.

Za celý loňský rok Unipetrol zvýšil čistý zisk téměř o miliardu na rekordních 7,98 miliardy korun. Meziročně je to nárůst o 13 procent. Tržby společnosti naopak klesly o 21 miliard na 87,81 miliardy korun.

„Vytvořili jsme čistý zisk ve výši bezmála osm miliard Kč. Současně jsme investovali rekordních téměř 11 miliard Kč do modernizace a rekonstrukce výrobních technologií, zejména do stavby nové polyetylenové jednotky. Tyto investice jsou základem pro další rozvoj Unipetrolu v budoucnosti,“ uvedl generální ředitel Unipetrolu Andrzej Modrzejewski.

„Výsledky hospodaření na úrovni provozní a čisté ziskovosti výrazně předčily očekávání trhu. Tržby naopak zaostaly za konsensem trhu. Ziskovost však byla ovlivněna rozpuštěním opravné položky ve výši 1,9 miliardy korun,“ uvedl Miroslav Frayer z Komerční banky. Pro budoucí vývoj ceny akcií Unipetrolu bude podle něj kromě jiného také podstatné, jakou dividendovou politiku management představí.

Provoz etylenové jednotky a kralupské rafinerie byl ve 4. čtvrtletí obnoven, což vedlo k výraznému nárůstu v objemu zpracované ropy meziročně o čtvrtinu. Ze stejného důvodu vzrostla i míra využití rafinérských kapacit meziročně ze 72 na 90 procent. Prodeje rafinérských produktů zůstaly stabilní na úrovni 1,6 milionu tun. Benzina dále zvýšila svůj tržní podíl na 17,6 procenta.

Unipetrol je od roku 2005 součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Orlen drží v Unipetrolu 63procentní podíl. Dalších zhruba 20 procent akcií pak podle webu firmy vlastní společnost Paulinino Limited, za kterou stojí česko-slovenská finanční skupina J&T. Zbytek mají investiční fondy a menšinoví akcionáři.

Newsletter