Dolar po zklamání z ADP Národního reportu zaměstnanosti oslabuje proti euru nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu zůstávají v zisku. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

Ve Spojených státech je parlament. Kdo vládne?

Americké primárky sice skončily a o křeslo šéfa Bílého domu se utkají miliardář Donald Trump a bývalá první dáma a ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Jak by ale vypadalo rozložení politických sil, pokud by byl v zemi parlamentní systém? Kdo by měl většinu z celkem 435 křesel?

Fiktivní sněmovnu by ovládla koalice Clintonové a vermonstského senátora Bernieho Sanderse. Získala by dohromady 237 křesel. V opozici by byla „Konzervativní strana“ guvernéra státu Ohio Johna Kasicha, „Křesťanská koalice“ texaského senátora Teda Cruze a „Lidová strana“ Donalda Trumpa. Tento republikánský blok by měl ve sněmovně 198 poslanců.

 

 

Vítězem parlamentních voleb by se stala „Liberální strana“ Hillary Clintonové, a to se ziskem 124 křesel, což je v přepočtu 28 procent. Bernie Sanders by měl 113 křesel s podílem 26 procent.

Nejsilnější opoziční stranou by byli „lidovci“ Donalda Trumpa se 112 křesly a podílem 26 procent. Ted Cruz by měl 49 křesel a 11 procent. Nejméně poslanců by měla „Konzervativní strana“ Johna Kasiche, získala by 37 míst, což je v přepočtu osm procent.

O výsledcích voleb informoval na twitterovém účtu týdeník The Economist. Vycházel také ze zdrojů YouGov, CPS. Rozdělení fiktivních křesel ve sněmovně vycházelo z volebních míst 22. až 26. dubna, která byla propočtena na regiony.

Newsletter