Virtuální realita i umělá inteligence. Kde na ně v Praze narazíte?

Pražský StartupYard, který je nejstarším akcelerátorem ve střední a východní Evropě, dnes představil novou skupinu sedmi startupů z pěti zemí, které vstoupily do jeho akceleračního programu. Odborné veřejnosti se tyto startupy poprvé představí na konferenci Demo Day, která se koná 22. listopadu.

“Nepřekvapuje nás, že vidíme nárůst zájmu ze zahraničí,” řekl ředitel StartupYardu Cedric Maloux, který stojí v jeho čele od roku 2013. “Náš ekosystém si získal zasloužené uznání v oblastech softwarového inženýrství, strojového učení a mezi bezpečnostními experty. Věřím, že k naší skvělé pověsti přispěly i naše úspěšné akcelerace high-tech společností,“ dodal.

Po ukončení zatím nejúspěšnější crowdfundigové kampaně mezi akcelerátory ve střední a východní Evropě, StartupYard vybral a investoval získané prostředky do skupiny sedmi nových startupů v rámci osmého akceleračního kola (tzv. Batch 8). Přihlásilo se 160 zájemců z celého světa.

StartupYard získal miliony v historicky největším investičním kole

Vybraná skupina se zaměřuje na oblast Deep Tech (hluboké technologie) a jednotlivé startupy pracují na problémech z oblastí umělé inteligence, kyberbezpečnosti, rozšířené a virtuální reality (AR a VR) a velká data (big data). Poprvé za dobu existence StartupYardu je skupina složena převážně z týmů pocházejících ze zahraničí. Tato různorodá skupina zastupuje pět zemí: Polsko, Slovensko, Českou republiku, Velkou Británii a Gruzii.

Nejvíce uchazečů o účast pochází letos ze zahraničí, přičemž došlo k výraznému nárůstu počtu přihlášek z Velké Británie a USA (konkrétně 15, tedy přibližně desetina). Naproti tomu z České republiky se letos přihlásilo pouze 31 týmů, zhruba pětina. Tento trend potvrzuje rostoucí zájem IT průmyslu o region střední a východní Evropy a především Českou republiku, považovanou za centrum pro big data, strojové učení a bezpečnost. Z České republiky pocházejí světově úspěšné společnosti jako Avast, Apiary, GoodData, Y Soft a Cognitive Security.

Návrat krále: StartupYard opět na Fundliftu. Cílí na „Deep Tech“

Zahraniční zájemce láká do StartupYardu především jeho síť 150 expertů v roli mentorů a skupina investorů, která zahrnuje i největší rizikové a andělské investory v regionu. Mentoři spolupracující se StartupYardem pochází z největších korporacích (např. E.ON, Komerční banka, Raiffeisenbank, L’Oreal, Mastercard, IDC, PRE), největších konzultačních firem (EY, KPMG, PWC, Deloitte, Accenture) a technických gigantů (Microsoft, Cisco, Google, Avast).

Od roku 2011 investoval StartupYard do rychle rostoucích firem, jako jsou významný balkánský hráč ve vyhledávání a e-commerce Gjirafa, či oceňované startupy zabývající se strojovým učením jako Rossum a Neuron Soundware.

Vybrané startupy budou mít premiéru 22. listopadu na pravidelné konferenci StartupYardu pod názvem Demo Day. Ta je označována za největší akci svého druhu ve střední a východní Evropě. Jejich prezentace bude sledovat na 300 investorů, podnikatelů, obchodníků a novinářů.  

Do programu byly vybrány tyto startupy:

Steel Mountain (Velká Británie)
kyberbezpečnost, strojové učení
Soukromí a bezpečí domácností a malých firem jsou stále více ohrožovány digitálními útoky. Zařízení od Steel Mountain s názvem Secaura se připojí k routeru a poskytuje bezpečnost pro celou domácí síť. Na rozdíl od běžného bezpečnostního software zabezpečí Secaura okamžitě všechna připojená zařízení a nevyžaduje žádnou údržbu a správu. K ochraně před známými i neznámými bezpečnostními hrozbami využívá umělou inteligenci.
RentRocket (Česká republika)
správa pronájmů
RentRocket je technologická platforma, která majitelům pomáhá se správou dlouhodobých pronájmů nemovitostí. RentRocket využívá vlastní skóringový systém speciálně vyvinutý pro nájemní bydlení, kdy na základě vyhodnocení rizika a nabídnuté ceny doporučuje nejvhodnější nájemce. Ve srovnání s klasickými “kamennými” agenturami dokáže RentRocket díky propracovaným algoritmům výrazně snížit riziko pozdních plateb či poškození nemovitosti nájemníky a následného vystěhování.

Optio.Ai (Gruzie)

Fintech, Chatbot, osobní asistent s umělou inteligencí
OptioAI je osobní asistent s umělou inteligencí, který vám pomůže získat lepší finanční návyky. OptioAI je pokročilý chatbot, který analyzuje vaše finance a pomáhá vám změnit vaše chování. OptioAI vám pomůže mluvit s vašimi penězi a vyhnout se finančním problémům.
Retino (Česká republika)
správa vráceného zboží, e-komerce
E-shopy ztrácejí své stávající zákazníky kvůli špatným zkušenostem s vracením zboží. Retino je řešení na správu vratek, které se snadno integruje do vašeho systému a umožní nabídnout vašim zákazníkům špičkové vracení zboží, které na ně učiní dojem a zajistí jejich návrat na váš e-shop.
Mixed Reality (Polsko)
platforma a nástroje pro rozšířenou realitu
Mixed Reality pomáhá digitálním agenturám nabídnout klientům poslední novinky v oblasti rozšířené reality, bez nutnosti najímat experty na 3D nebo vytvářet software na míru. Je to platforma pro návrh a správu obsahu, která umožňuje rychle a snadno vytvářet úžasné zážitky v rozšířené realitě, bez znalostí programování či hardware, či jakéhokoli speciálního vzdělání.
Waymark Tech (Velká Británie)
umělá inteligence pro dodržování regulačních požadavků
Waymark je určen firmám, které poskytují profesionální služby v oborech s neustále rostoucími požadavky na regulaci. Postaven na umělé inteligenci, která neustále monitoruje a analyzuje změny v regulačních předpisech a doporučuje změny nutné k jejich dodržování. Umožňuje tak specialistům ušetřit čas, který dosud museli věnovat byrokracii a soustředit se na řešení důležitějších problémů.
MindBox (Slovensko)
virtuální realita pro trénink zaměstnanců
Mindbox je určen pro moderní obchodní managery, kteří zápasí se slabými obchodními výsledky a neefektivními tréninkovými metodami. Jedná se o simulátor prodeje ve virtuální realitě, který trénuje důležité obchodní a sociální dovednosti v modelovém virtuálním prostředí. Na rozdíl od klasických tréninkových postupů je Mindbox hravý a poutavý, navržený experty na psychologii a behaviorálními specialisty k dosažení lepších výsledků.
O StartupYardu
StartupYard je nejstarší soukromý akcelerátor v regionu střední a východní Evropy, založený v roce 2011. Dosudinvestoval a akceleroval 59 startupů v osmi kohortách. Jeho cílem je pomoci vybraným startupům k růstu a získání dalších investic, přičemž je propojuje s mentory a partnery, kteří jim pomohou s působením na globální scéně. Další investice se podařilo získat již dvaadvaceti firmám StartupYardu v celkové částce přes 180 milionů korun, pět startupů již bylo prodáno. StartupYard je podporován fondy Credo Ventures, Rockaway Capital a skupinou andělských investorů včetně Michala Illicha, Josefa Matějky, Michala Kratochvíla a Philipa Staehelina.

Newsletter