Výsledky evropských indexů PMI sice vykázaly pokles, zejména u služeb však byl ve většině případů oproti konsensu mírnější. Euro na data reagovalo posílením k 1,2180 EURUSD. Dolarový index smazal ranní zisky. Obrat, spolu se silnějším eurem, podpořil měny regionu. Koruna se obchoduje kolem 26,10 za euro.

Výsledky komodit za 3Q: Vítězem palladium, poraženým sója

Komodity zaznamenaly ve třetím čtvrtletí jako celek pokles. Podle komoditního indexu Goldman Sachs od července do září ztratily 5,7 procenta. Za snížením byly především zemědělské produkty, jako je například sója nebo pšenice. Slabší kvartál zažil také uran. Přinášíme vizualizaci serveru Visual Capitalist.

Navzdory poklesu se většině komoditám od počátku letošního roku daří, zažívají velmi dobrý rok. Stříbra, ropa a zinek rostly o více než 30 procent. Zlato, paladium, zemní plyn a nikl o více než 20 procent. Jediný kov, který byl v červených číslech, je uran, který ztratil více než 30 procent.

Závěr roku bude pro komodity každopádně zajímavý. V listopadu budou Američané volit prezidenta a odborníci varují, že jistý výsledek by mohl vést k extrémním výkyvům na trhu. Ve stejné době se někteří experti domnívají, že tato nejistota může odstartovat slušnou rally na zlatě a drahých kovech.

Komodity zažívají malou renesanci, hlavně díky Číně

Nedávná dohoda Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) pak pomohla cenám ropy, které se dostaly na čtyřměsíční maxima. Trhy jsou ale skeptické k tomu, že bude dohoda o omezení produkce reálná. Může padnout, pokud ji všechny strany neuzavřou. Členové OPEC se v září dohodli na snížení těžby ropy na 32,5 milionu až 33 milionů barelů denně. Kartel se dohodl na snížení těžby poprvé za osm let.

 

Courtesy of: Visual Capitalist

 

Newsletter