Vzestup FinTech začíná být hrozbou pro Wall Street

Vzestup finančních technologií ohrožuje všechny na Wall Street. Firmy se kvůli FinTech technologiím obávají o pracovní místa. Ukázal to nový průzkum CFA Institute, kterého se zúčastnilo více než 3000 certifikovaných finančních analytiků z celého světa.

Většina oslovených analytiků se domnívá, že finanční technologie jsou největší hrozbou především pro asset management. Více než polovina uvedla, že právě tento sektor pocítí největší změny. Následovat by mělo bankovnictví, cenné papíry a pojištění.

FinTech Daily: Šest největších rizik ve světě FinTech

Robo-poradci, kteří jsou nízkonákladovou alternativou k tradičnímu finančnímu poradenství, se v poslední době dostali do centra zájmu poté, co se pozornost zaměřila na poplatky. Z poznámek vedoucích představitelů Wall Street, kteří se zúčastnili Světové konference Milken Institute, vyplývá, že celý svět financí by se výměny pracovních míst měl obávat.

 

 

Zdaleka ne všichni ale budou na tyto změny chtít reagovat. Průzkum poukázal na širokou škálu skupin, jež budou mít z automatizace největší výhody. Bohatý trh vidí většinou velmi pozitivní vliv, zejména kvůli nízkým nákladům a lepšímu přístupu k řízení investic. Každopádně respondenti předpověděli jen málo změn ve výhodách pro ty s velmi vysokými příjmy.

FinTech Daily: Digitální bitva, kterou banky potřebují vyhrát

Tento závěr vedl k domněnce, že automatizované finanční nástroje jen velmi nepravděpodobně nahradí člověka v případě kategorie velmi bohatých lidí. Co se masy jako takové týče, tak to je jiný příběh. Z průzkumu vyplývá, že 34 procent analytiků věří tomu, že automatizované poradenství zcela nahradí lidské poradce v tomu segmentu.

Řada rizik, jež jsou spojena s využitím robo-poradců, nutí účastníky průzkumu mluvit opatrně. Celkem 46 procent z nich upozornilo na nedostatky kvůli, kterým může být využití těchto robotů problém. Necelá třetina se pak obává toho, že od robota dostane špatnou finanční radu. Pro 12 procent je pak největším problémem soukromí.

Newsletter