Wall Street v rudém, Icahn poslal dolů akcie Apple

Americké akciové trhy dnes oslabily, když index Dow Jones Average zaznamenal první pokles o více než procento od konce února. Výrazné ztráty postihly akcie technologického gigantu Apple. Známý americký investor Carl Icahn dnes oznámil, že prodal všechny své akcie v Apple. Ve firmě přitom vlastnil téměř jednoprocentní podíl.

Americké futures kontrakty ztrácely poté, co Bank of Japan v noci oznámila, že ponechá úrokové sazby beze změny. Index Nikkei reagoval propadem o více než tři procenta.

Index S&P 500 dnes odepsal 0,92 procenta na 2075,81 bodu, když ztráty postihly hlavně sektor telekomunikací. Dow Jones klesl o 1,15 % a zastavil se na 17 834,39 bodu a technologický Nasdaq spadl o 1,19 procenta na 4805,29 bodu.

Akcie Apple dnes spadly o více než tři procenta. Společnost Apple tento týden vykázala první pokles čtvrtletních tržeb za 13 let. Ve druhém čtvrtletí finančního roku se rovněž vůbec poprvé snížil prodej chytrých telefonů iPhone a firmě také výrazně klesl zisk. Icahn investoval do Applu před zhruba třemi lety a tlačil firmu k tomu, aby akcionářům poskytovala více peněz v podobě dividend a odkupu vlastních akcií.

Cena akcie sociální sítě Facebook, která včera oznámila prudké zvýšení zisku i příjmů,  stoupla v první polovině obchodování o téměř 11 procent a dostala se až na rekordní maximum 120 dolarů.  Nakonec akcie Facebooku zakončily se ziskem více než sedm procent na 116,73 USD. Analytici vzhledem k většímu podílu Facebooku na trhu s reklamou nečekají, že růst firmy v dohledné době zpomalí.

 

 

Investoři dnes netrpělivě vyhlíželi čísla z ekonomiky. Americký hrubý domácí produkt zpomalil v letošním prvním čtvrtletí celoročně přepočtený růst na 0,5 procenta. To je nejpomalejší tempo za poslední dva roky. Na údajích se podepsal i silnější americký dolar, který zasáhl vývoz z USA a zvýšil schodek zahraničního obchodu.

Newsletter