Wall Street zažila nejhorší den roku 2017. Úřadoval Trumpův dekret?

AKTUALIZOVÁNO – Americké akciové trhy dnes oslabily. Wall Street zažila nejhorší den letošního roku, když znejistěla kvůli novým protiimigračním opatřením administrativy prezidenta Donalda Trumpa. Index Dow Jones se neudržel nad magickou hranicí 20 tisíc bodů. S&P 500 oslabil nejvíc od listopadových prezidentských voleb.

Obavy z Trumpa se již začínají naplňovat. Tento pokračující efekt by mohl předčit hospodářské výsledky a ekonomická data, míní Peter Cardillo, hlavní stratég First Standard Financial.

Dow Jonesův index, který zahrnuje třiceti předních amerických podniků, dnes ztratil 0,61 procenta a obchodování uzavřel na 19 971,13 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,60 procenta na 2280,90 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite o 0,83 procenta na 5613,71 bodu.

Trump už na konci minulého týdne vydal exekutivní příkaz o přísnějším prověřování imigrantů, kterým pozastavil na 120 dnů program pro přijímání uprchlíků. Až do odvolání zakazuje vstup do USA migrantům ze Sýrie a na 90 dnů zakazuje vstup všem lidem ze zemí, s nimiž jsou spojeny obavy z terorismu. Podle amerického ministerstva zahraničí se opatření týká Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu.

„První dva měsíce po prezidentských volbách jsme se zaměřili na to, co je pro firmy pozitivní. Možná, že trh se na věci dívá odlišně. Možná, že Trumpova administrativa nebude dělat vše, co firmy chtějí,“ podotkl Craig Sterling z Pioneer Investments. 

Investoři se dnes dozvěděli také nová data z ekonomiky. Osobní příjmy za prosinec vzrostly o 0,3 procenta oproti očekávaným 0,4 procenta. Osobní výdaje v prosinci rostly o 0,5 procenta dle očekávání. Dále byla zveřejněna data probíhajících prodejů domů, které překonala očekávání, když v prosinci meziročně rostla o 1,6 %.

Newsletter