Z ECB vylétnou holubice v novém kabátě

Klíčové body

  • ECB na červencovém zasedání ponechá hlavní měnověpolitické nástroje beze změny.
  • Rada guvernérů představí forward guidance vycházející z revize strategie evropské měnové politiky.
  • Rizika spatřujeme směrem k holubičímu výstupu z červencového zasedání.
Zdroj: Depositphotos

Do letošního léta jsme vstupovali s vidinou klidu na poli světových centrálních bank. Opak se ale ukázal být pravdou, alespoň v případě Evropské centrální banky, která na začátku měsíce představila revizi strategie měnové politiky. Červencové zasedání, které je naplánováno na čtvrtek, se tak ponese primárně v duchu změn týkajících se nové strategie. Rizika přitom spatřujeme více na holubičí straně.

Nejvíce změn můžeme očekávat u forward guidance, která bude založena na novém symetrickém inflačním cíli na úrovni rovných dvou procent. Symetričnost cílování inflace by měla jasně udávat, že se ECB postaví stejně k přestřelení i podstřelení cíle. ECB je však ochotna tolerovat přechodné období vyšší inflace, zejména pak funguje-li „ekonomika blízko spodní hranice nominálních úrokových sazeb a je třeba razantního nebo dlouhodobého zásahu měnové politiky, aby nedošlo k zakonzervování záporných odchylek od inflačního cíle“. To by mělo být pro trhy zcela zásadní sdělení, obzvláště v současné situaci evropské ekonomiky.

Ochotu dočasně přestřelit inflační cíl považujeme za holubičí faktor, byť ne tak silný jako je například cílení průměrné inflace v případě amerického Fedu. Neočekáváme však, že by ECB s novým cílem přistoupila k úpravě měnověpolitických nástrojů. Nadále tak předpokládáme, že sazby zůstanou beze změny, stejně tak nákupy aktiv v rámci pandemického programu PEPP a „klasického“ kvantitativního uvolňování, tj. programu APP.

Už během první poloviny roku se poměrně intenzivně debatovalo o možnosti snížení tempa nákupů aktiv v rámci pandemického programu PEPP. Na červencovém zasedání na tento krok nedojde, přičemž nejčastěji zmiňovaný termín v září je podle nás značně nejistý, zejména uvědomíme-li se, že starý kontinent čelí zhoršující se pandemické situaci ve spojení s mutací delta. Pravděpodobně se tak dočkáme odpovědi zdůrazňující potřebu udržet podmínky financování na co nejpříznivějších úrovních, nehledě na vyšší inflaci, která, jak guvernérka Lagardeová s nejvyšší pravděpodobností upozorní, je spojena s mnoha přechodnými proinflačními faktory. To ostatně potvrzuje i poslední prognóza ECB pracující s 1,9 % pro rok 2021 a poté s postupným zpomalením na 1,5 % v roce 2022 a na 1,4 % v roce 2023.

Pandemický program nákupů by fungovat minimálně do března 2022. Neočekáváme, že by ECB přistoupila k jeho dřívějšímu ukončení. Pravděpodobnější variantou bude přechod z programu PEPP a program APP, který by se měl dočkat některých změn souvisejících i s novou strategií. Výhledově očekáváme, že by „klasické“ nákupy měly získat více flexibility a větší objemy než současných 20 miliard euro za měsíc. Změna by se pak mohla týkat i struktury nákupů s důrazem na soukromý sektor ve spojení s ochranou klimatu. Více bychom se měli dozvědět už na červencovém zasedání z aktualizované forward guidance u obou programů.

Celkově očekáváme, že by čtvrteční setkání mělo přinést více holubičí výstup. Klíčové pro Radu guvernérů ECB bude, aby dokázala co nejdůrazněji potvrdit závazek v podobě nové měnověpolitické strategie. Nejvíce prostoru je podle nás u nového inflačního cíle a možnosti jeho přestřelení. Guvernérka Lagardeová by tak měla jasně uvést, zda současná situace odpovídá té, která umožňuje inflaci přechodně nad 2 %, na což by měl navazovat výhled nadále akomodativní měnové politiky. Právě to budou trhy pečlivě sledovat, zejména víme-li, že kredibilita ECB ohledně dosažení inflačního cíle je za poslední roky silně poškozena.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1803 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,74 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1760 do 1,1845 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,54 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,46 až 25,61 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,52 až 21,74 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

 

Newsletter