Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar se obchoduje v mírné ztrátě nad 1,0840 za euro. Koruna obrátila do lehkého zisku pod 25,35 za euro.

Zapomeňte na zlato, stříbro míří k 25 dolarům za unci

Stříbro zastínilo zlato poté, co se Britové v referendu rozhodli opustit Evropskou unii, což vyvolalo otřesy na světových trzích. Cena stříbra by se tak mohla vyšplhat na tříletá maxima. Od rozhodnutí o brexitu, o němž Britové rozhodli 23. června, přitom stříbro ve srovnání se žlutým kovem zaznamenalo dvojnásobný procentuální zisk, napsal server MarketWatch.

Futures kontrakty na zlato a stříbro se dostaly na nejvyšší úrovně za poslední dva roky. Ve středu se zlato obchodovalo na úrovni 1367 dolarů za unci, nejvýše od března 2014. Stříbro se obchodovalo na úrovni 20,203 dolaru za unci, což představuje 23měsíční maximum.

Ceny stříbra by podle dřívějších předpovědí některých analytiků z počátku roku měly překonat 21 nebo 22 dolarů, objevily se dokonce odhady, že stříbro by mělo pokořit úrovně 25 dolarů za unci, 27 dolarů nebo dokonce až 32 dolarů za unci. Takové úrovně by znamenaly nejvyšší hodnoty přinejmenším od roku 2013.

Stejně jako v případě zlata, není růst cen stříbra jen o brexitu. Většina analytiků se shoduje, že hlasování Britů zažehlo jiskru rally drahých kovů. Nejde ale o skutečný impuls.

Brexit je symptomem selháním Evropské centrální banky (ECB) stimulovat hospodářství EU tištěním peněz, poznamenal ředitel a spoluzakladatel firmy Altavest Michael Armbuster. Býčí trh zlata a stříbra je opravdu o záporných úrokových sazbách, volatilitě na měnovém trhu a celosvětovém selhání centrálních bank. „Zlato a stříbro nejsou vázány k žádné centrální bance, a to je důvod, proč jsou oba kovy v novém býčím trhu,“ dodal Armbuster.

Růst cen stříbra je ale obzvláště působivý. Vzhledem k tomu, že hlasování o brexitu se konalo 23. června, rostly futures kontrakty na stříbro o 16 procent, zatímco u zlata to bylo jen o 8,2 procenta. Vedoucí výzkumu BullionVault Adrian Ash dodal, že cena stříbra typicky sleduje cenu zlata. „Za každé procento pohybu ceny zlata v posledních 40 letech se stříbro v průměru pohybovalo nahoru či dolů o 1,75 procenta,“ dodal.

Zlato po brexitu? Klidně až 1400 dolarů za unci

Je přitom dobře známo, proč se ceny stříbra takto pohybují. Stříbro se obchoduje v mnohem menším objemu než zlato, takže je víc volatilní a jeho pohyby mají tendenci být přehnané.

S cenami zlata na vzestupu investoři hledají levnější alternativu. „Stříbro je zlato pro chudé a průměrný Číňan na ulici je stále relativně chudý,“ uvedl Christopher Eccleston, stratég firmy Hallgarten & Co. Poptávka v Číně byla počátkem týdne podle analytiků obzvláště silná. V pondělí futures kontrakty na stříbro rostly o šest procent.

Newsletter