Zestárneme dříve, než stihneme zbohatnout?

Česká republika možná zestárne dříve, než stihne zbohatnout. Právě totiž prochází obdobím, kdy se průměrný věk Čechů dostane přes věkovou hranici 40 let. Ukázala to studie HSBC na téma stárnutí a bohatství populace, která se snažila odpovědět na otázku, zda dokáží země zbohatnout, než jejich populace příliš zestárne?

Hranici bohatství, tedy částku 15 tisíc dolarů (zhruba 355 tisíc korun) na hlavu, Česká republika dosáhne až v roce 2028. Podle globálního ekonoma HSBC Jamese Pomeroye se do stejné demografické pasti mohou dostat i ostatní země střední a východní Evropy, jako je Polsko, Maďarsko, Slovensko a mimo jiné i Rusko, Bělorusko a další.

Kolik vlastní první dvě desítky amerických miliardářů?

Ze závěru průzkumu vyplývá, že vládní finance budou směřovat na stárnoucí populaci, bude přetrvávat potřeba zásadnější reformy a infrastruktury. Státy se tak budou muset postarat o to, aby mladí lidé, jejichž počet bude neustále rapidně růst, měli práci.

Autoři studie zůstávají optimističtí co se výhledu rozvíjejícího světa v následující dekádě a dalším období. Dokonce i země s vynikající demografií budou muset zajistit, aby jejich populace byla plně připravena využít svůj potenciál.

Čínští turisté výrazně osekali výdaje za luxusní zboží

Newsletter