Zhoršení výhledu? Americká vláda potřebuje reálnou hrozbu

Klíčové body

  • Ratingová agentura Moody’s snížila výhled kreditního ohodnocení USA na „negativní“.
  • Moody’s jako poslední drží rating USA na nejvyšší úrovni AAA.
  • Politici dbají pramálo na varování, která nejsou spojena s reálnou fyzickou hrozbou.
Zdroj: Depositphotos

V pátek večer asi třicet minut po uzavření trhů se prohnala finančními informačními kanály zpráva, že agentura Moody’s snížila výhled kreditního ohodnocení Spojených států amerických na „negativní“. Tato agentura jako jediná z největších tří, tj. Moody’s, Fitch a Standard & Poors, zatím drží rating na nejvyšší úrovni AAA. Ostatní dvě již svoje ohodnocení, za nesouhlasu velké většiny politiků a ekonomů, posunuly dolů o jeden „notch“. S&P se odhodlala k odvážnému kroku jako první v roce 2011, Fitch letos. Obě akce byly odpovědí na dlouhé měsíce trvající parlamentní debaty o zvednutí dluhového stropu spojené s uzávěrou (nebo její hrozbou) státních úřadů. Reakce politiků v roce 2011 byly velmi agresivní, letos o hodně méně, zato komentáře na páteční zhoršení výhledu, což je značně negativní zpráva, veškeré žádné. Jaké si z toho vzít ponaučení?

Poučením je, že politici dbají pramálo na varování, která nejsou spojena s reálnou fyzickou hrozbou. V případě země, která vlastní tiskařský lis na peníze, které dluží, takových materiálních finančních hrozeb není mnoho. Nejúčinnější z toho mála je úroková sazba. Tak, jak roste, roste i dluhová služba státu a ujídá z jiných kapitol rozpočtu. Americká vláda se dlouho financovala emisemi pokladničních poukázek, jelikož úroková sazba byla na těchto produktech výhodnější než na produktech s delší dobou splatnosti. Tato situace se změnila. Úroková křivka po razantních zvýšeních tzv. invertovala neboli dlouhodobá sazba je níže než sazba na nejkratších instrumentech. Pro vládu je proto výhodnější si půjčovat na delší dobu. Nabídka dluhopisů s pět až třicetiletou dobou splatnosti je proto větší, než je trh schopen za daných výnosů pojmout. Důsledkem je tzv. „steepening“ neboli napřimování, což je proces, kdy dlouhé sazby dohánějí ty krátkodobé.

Vláda neřeší prapříčinu problému, kterou je příliš uvolněný fiskál, ale pouze taktizuje. Situace zatím nedospěla k svému kulminačnímu bodu. Veškeré krátkodobější trendy jsou proto platné. Nejzajímavějším z nich je status bezpečného přístavu přiřčený největším americkým technologickým firmám. Jejich akcie rostou, přestože jsou dle všech konvenčních metrik předražené. Index Nasdaq se díky nim přibližuje k historickým maximům. Za dané situace je těžké si představit v zužujícím se okénku do konce roku nějakou změnu.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0687 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,83 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0631 do 1,0733 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,57 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,99 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,42 až 24,65 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,79 do 23,18 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter