Zlotý čeká na impuls od centrální banky. Dočkáme se již zítra?

Klíčové body

  • Polská národní banka ponechala hlavní úrokovou sazbu na úrovni 0,1 %.
  • Zítřejší tisková konference přinese detailnější vhled do aktuálního nastavení polské měnové politiky.
  • Utahování měnové politiky skrze úpravu QE a růst úrokových sazeb se dočkáme v druhé polovině roku.
Zdroj: Depositphotos

Zlotý se od začátku měsíce pohybuje bez jasnějšího směru a vyčkává na další komentáře ze strany NBP. Polská národní banka včera dle očekávání ponechala hlavní úrokovou sazbu beze změny na úrovni 0,1 %. Vysoká květnová inflace pravděpodobně donutí členy bankovní rady k jestřábímu tónu na zítřejší tiskové konferenci z důvodu zastavení růstu inflačních očekávání.

Zlotý prožil velmi podařený květen, když na páru s eurem v průběhu měsíce posílil o více než dvě procenta. Hlavním tahounem této rally je beze sporu obrat v rétorice Polské národní banky, která významně přehodnotila svůj akomodativní přístup k měnové politice a kvůli vysoké inflaci, která v posledních měsících výrazně přestřeluje cíl i toleranční pásmo NBP, bude monetární podmínky utahovat jistou formou již v průběhu letošního roku.

Dubnová inflace se v meziročním vyjádření pohybovala na úrovni 4,3 % a ta květnová ještě o půl procentního bodu výše. I přes efekt srovnávací základny, narušené dodavatelské řetězce, vyšší cenu pohonných hmot, což jsou faktory, které budou v průběhu roku slábnout, jsou cenové tlaky vyšší, než polská měnová autorita očekávala. V příštích měsících by aktuální vysokou nabídkovou inflaci měla navíc zrychlit, případně udržet nad tolerančním pásmem, ta poptávková spojená s letním rozvolňováním. Jako první by na ráně mělo být QE, které by se mělo dočkat jisté úpravy. Té bychom se měli dočkat dříve, než se začnou zvedat úrokové sazby, a pokud se již dnes spekuluje o jejich zvyšování v průběhu třetího kvartálu letošního roku, pak by na diskuzi ohledně úprav QE mělo v pátek určitě dojít. Jakékoliv jestřábí komentáře by pak měly zlotému pomoci k posunu ve směru supportu na hodnotě 4,4500 EURPLN. Moc holubičí tón by naopak mohl ukončit zisky zlotého a poslat pár zpět ve směru 4,5000 EURPLN.

Z pohledu technické analýzy je cenový vývoj na tomto měnovém páru poněkud skomírající, když má zlotý velké zisky za sebou a změnu rétoriky tamní centrální banky již zacenil. Od začátku června se polská měna pohybuje v pásmu 4,4525-4,4750 EURPLN a na delších grafech se v rámci RSI vrátil do neutrálního teritoria. Index relativní síly také porušil klesající trendovou linii na denním grafu, a tak je zřejmé, že trend sílícího zlotého pomalu skomírá a pro jeho pokračování bude třeba jistý fundamentální impuls, který by mohla přinést právě zítřejší tisková konference NBP.

Zdroj: Trading View
Zdroj: Trading View

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2167 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,14 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2147 do 1,2245 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,40 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,33 až 25,41 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 20,70 až 20,91 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter