Evropská centrální banka na čtvrtečním zasedání dle očekávání nesáhla ke změně úrokových sazeb. Zástupci ECB dále sdělili, že banka bude pokračovat v tempu nákupu aktiv v rámci programu APP ve výši 20 miliard euro měsíčně. Objem nákupu aktiv v pandemickém programu PEPP zůstane významně vyšší ve srovnání s prvními měsíci tohoto roku. V programu PEPP činil objem nakupovaných aktiv v lednu letošního roku zhruba 53 miliardy euro. V únoru činil tento objem už 60 miliard euro a v březnu 74 miliard euro. Nová úroveň objemu nákupu v rámci programu bude dle našich odhadů na úrovni 80 miliard eur. Z pohledu obsahu konference neočekáváme vyšší volatilitu kurzu eura, protože rozhodnutí ECB bylo i díky rétorice členů Rady guvernérů očekáváno.
Komentáře na konferenci ECB se nesli v holubičím duchu, kdy zdůrazňovali, že v současných podmínkách nelze obhájit snížení objemu nákupu aktiv v následujících měsících. Informace, že by ECB mohla přistoupit k taperingu ve třetím kvartálu tohoto roku označil člen bankovní rady Villeroy jako čistou spekulaci. I přesto byla kladena spousta dotazů v souvislosti s možným taperingem, který lze podložit zlepšující se ekonomickou situací v Evropské unii a na dalších klíčových trzích. Zlepšující se situaci v eurozóně odráží i upravený ekonomický výhled ECB, kde byl navýšen očekávaný růst HDP v eurozóně z 4 % na 4,6 % i očekávaný růst inflace z 1,5 % na 1,9 %.
Růst inflace v eurozóně je dle prezidentky ECB Lagardeové krátkodobý a očekává její zpomalení v průběhu dalšího roku. Utažení měnové politiky v druhé polovině letošního roku by tak mohlo ohrozit plnění inflačního cíle a pokračování ekonomické obnovy. Zlepšení ekonomické situace z pohledu HDP dle Lagardeové není v současné době dostatečným argumentem pro utažení měnové politiky, protože stále nebylo dosaženo předpandemických hodnot v řadě regionech eurozóny.
Ve Spojených státech vzrostla v květnu meziroční CPI na 5 % z dubnových 4,2 %. Očekáváno byl růst na 4,7 %. Meziroční růst jádrové inflace poskočil v květnu o 0,8 procentního bodu na 3,8 %, kdy očekáván byl růst na 3,4 %. Růst inflace v USA nabírá na otáčkách. Květnový růst meziroční inflace byl dokonce jedním z nejrychlejších v poslední dekádě. Za rostoucí inflací v USA stojí především silná poptávka, kde pomáhá odložená spotřeba, problémy na straně nabídky, růst cen komodit a nižší srovnávací základna z loňského roku.
Pokračující ekonomická obnova a ani růst inflace v USA zřejmě nebude stačit na změnu kurzu monetární politiky Fedu. Dalším faktorem, který hovoří proti začátku normalizace úrokových sazeb v USA, je pomalé tempo obnovy na trhu práce, který stále vykazuje problematické znaky. Z pohledu cíle zaměstnanosti Fedu tak nebylo dosaženo dostatečného pokroku, aby mohlo v blízké době docházet k utahování měnové politiky. Trhy se snaží nová data o nad očekávání vyšší inflaci zpracovat. Se situací okolo kurzu dolaru zamávala i data z trhu práce, která ukazují, že počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v USA klesl na nejnižší hodnoty za 15 měsíců. Na jedné straně hovoří vyšší inflace a zlepšující se situace na trhu práce ve prospěch utažení měnové politiky. Na straně druhé stojí řada nejistot a holubičí rétorika Fedu, která zatím ani nepřipouští debaty o taperingu v roce 2021. Kurz dolaru se proto během čtvrtka pohyboval doprava. Dolarový index se i přes nová data o inflaci pohyboval celý den okolo hodnoty 90.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2189 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 89,97 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2134 do 1,2225 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,35 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,33 až 25,42 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 20,74 až 20,94 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.