Dolarový optimismus má mouchy. Přebere otěže euro?

Klíčové body

  • Výsledky PMI indikátorů sektoru průmyslu podpořily euro, v jeho prospěch hovoří i technická analýza.
  • Pátek bude klíčovým dnem pro dolar. Budou zveřejněna data o tvorbě nových pracovních míst mimo sektor zemědělství, lepší obrázek poskytne i aktualizovaný COT report.
  • Měny regionu do nového týdne vstoupily na vlně zisků i navzdory vyšší rizikové averzi.
Zdroj: Depositphotos

Data Komise pro obchodování s komoditními futures ukazují na pokračující podporu dolaru na úkor měn skupiny G10. Obrat trendu by ale mohl být blíže, než se zdá. Měny regionu do nového týdne vkročily pravou nohou. Pomohlo jim i mírně zpevňující euro, které těžilo z dobrých výsledků průmyslových PMI indikátorů za červenec.

Americký dolar se ve druhé polovině července přehoupl do kladných čísel v rámci čistých dlouhých pozic, které sleduje COT report Komise pro obchodování s komoditními futures. Bylo to poprvé od příchodu pandemie na jaře loňského roku. Dolar od začátku června posiloval na vlně očekávání spojených s přibližujícím se zahájením cyklu utahování měnové politiky Federálním rezervním systémem. V průběhu července to pak byla převážně vyšší riziková averze spojená s šířením varianty delta.

Právě varianta delta dělá vrásky obchodníkům sázejícím na posilující měny rozvojových ekonomik na úkor bezpečných přístavů. Co se týče měn regionu, které se také řadí mezi ty rizikové, začátek týdne pro ně vypadal dost odlišně. Společným jmenovatelem této skupiny je vysoká proočkovanost a nízký počet nových případů. Některé navíc podporují jestřábí centrální banky, které již započaly proces úrokové normalizace.

To by měl být hlavní důvod, proč bychom nyní všechny rizikové měny neměli házet do jednoho pytle. U měn zemí, kde varianta delta páchá rozsáhlé škody na životech i ekonomice, je logické, že budou i nadále pod tlakem. Na domácí půdě bychom se ale výraznějších výplachů srovnatelných s předchozími vlnami obávat neměli. I to je důvod, proč by s odezněním této vlny v rozvojových zemích s nízkou mírou proočkovanosti mohl dolar začít znovu mírně strádat.

Pokud bychom se ještě vrátili k otevřeným pozicím, je třeba podotknout, že nejnovější dostupná data, která ukázala osekávání čistých longů na euro šestý týden v řadě, nemusí mít dobrou vypovídající hodnotu, jelikož zahrnují data k minulému úterku. Ta ke dnešku se dozvíme v pátek. Z našeho pohledu se bude jednat o důležitější statistiku, jelikož budeme vědět, zda velcí spekulanti na devizovém trhu dolaru nadále věří, nebo reflektují kurz hlavního měnového páru, který se v minulém týdnu posunul zpět k 1,1900 EURUSD.

Zdroj: COTBase.com
Zdroj: COTBase.com

Z obrázku výše je vidět, že kurz má tendenci se pohybovat stejným směrem, jako se vyvíjí právě čisté dlouhé pozice velkých spekulantů. Data zahrnující aktuální korekci na páru eura s dolarem nám tak napomohou si udělat lepší obrázek ohledně přemýšlení a strategií těchto subjektů, které mají pro devizové trhy důležitou roli. Pokud bychom zaznamenali navýšení čistých dlouhých pozic na euro, bude o to pravděpodobnější, že jsme na jistou dobu našli lokální minimum a dolar bude muset hledat jiné impulzy pro další posílení.

Pátek bude pro dolar důležitý hlavně kvůli zveřejnění statistiky ohledně tvorby nových pracovních míst mimo sektor zemědělství, která jsou velmi ostře sledována. Pro Fed je toto jedno z nejdůležitějších vodítek pro rozhodování, do jaké míry došlo k progresu v rámci lepšící se situace na trhu práce. Míra inflace již rozhodně není tím důvodem, proč americká centrální banka nehodlá přistoupit ke zpomalení tempa nákupů. Důležitý je momentálně právě mandát dosažení plné zaměstnanosti. Očekávání jsou pro páteční statistiku vysoká a dolar bude pro býčí impulz potřebovat opravdu vysoký výsledek okolo milionu nových pracovních míst za červenec.

Také z pohledu technické analýzy má momentálně navrch spíše euro, které se v minulém týdnu odrazilo od supportu tvořeného rostoucí trendovou linií ze září minulého roku. Na denním grafu pak došlo k porušení klesající trendové linie v rámci indikátoru RSI. Ten se momentálně pohybuje na úrovni 52 bodů a v případě lepšící se tržní nálady má euro cestu k dalším ziskům otevřenou. Včera euro podpořily i dobré výsledky průmyslových PMI indikátorů, které jak v Německu, tak v eurozóně jako celku předčily tržní očekávání. Naopak na druhé straně Atlantiku přinesly spíše smíšené dojmy.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1873 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,04 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1853 do 1,1920 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,49 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,41 až 25,52 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,34 až 21,55 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter