Bank of Japan zvýšila sazby. ČNB je sníží, Fed udrží stabilní

Klíčové body

  • Bank of Japan zvýšila sazby o 10 bazických bodů do pásma 0-0,1 %.
  • Konsensus tento krok očekával a japonská měna neposílila. Jen naopak oslabil nad 150 USDJPY.
  • Dnes bude zasedat ČNB a Fed. U nás očekáváme snížení sazeb, v Americe stabilitu.
Zdroj: Depositphotos

Sedm členů bankovní rady z devíti hlasovalo pro ukončení režimu záporných úrokových sazeb. Bank of Japan po 17 letech zvýšila sazby. Zvýšení o 10 bazických bodů však může být na dlouhou dobu finální, proto rozhodnutí vyznělo spíše holubičím než jestřábím dojmem. Japonský jen oslabil nad hodnoty 150 USDJPY. Dnes nás čekají další dvě zasedání centrálních bank. V odpoledních hodinách se dočkáme snížení sazeb ze strany ČNB, ve večerních hodinách potvrdí Fed úrokovou stabilitu.

Bank of Japan (BoJ) včera ukončila období negativních úrokových sazeb. Poprvé od roku 2007 utáhla měnové podmínky a poprvé od roku 2016 se sazby dostaly do nezáporných hodnot. Banka zvýšila sazby o 10 bazických bodů do pásma 0-0,1 %. Zároveň končila režim cílení výnosové křivky. S nakupováním státních dluhopisů sice nekončí, ale případný nárůst desetiletého výnosu nad 1 % už bude tolerovat. Současný největší vlastník japonských akcií ale končí s nákupem burzovně obchodovatelných fondů. Japonská centrální banka se k těmto krokům odhodlala v prostřední vyšší inflace, která se už od dubna 2022 drží nad 2 %. Její lokální vrchol v lednu 2023 na úrovni 4,3 % byl nejvýše od roku 1981.

I přes zvýšení sazeb zasedání BoJ vyznělo spíše holubičím až neutrálním dojmem. Guvernér Kazuo Ueda uznal, že nad očekávání vyšší růst mezd na jaře hrál významnou roli ovlivňující rozhodnutí banky. Zároveň uznal, že cesta k 2% inflaci nemusí být tak jednoduše přímočará. Na druhou stranu zpochybnil další vývoj dynamického růstu mezd, což naznačuje, že toto jediné zvýšení sazeb může být finální. Další proinflační rizika, která by mohla vést k dalšímu utažení monetární politiky, zatím BoJ v dohledné době nevnímá. Přesto banka explicitně nezamítla další utažení monetárních podmínek v budoucnu. Více jsme o včerejším zasedání psali zde.

Japonský jen za poslední týden oslabil vůči dolaru o více než 2,8 %. Depreciace jenu pokračovala i během nočního zasedání a středový kurz se ještě ve včerejších dopoledních hodinách přehoupnul přes hranici 150,00 USDJPY. Trhy rozhodnutí BoJ zaceňovaly, a protože nepřišlo žádné jestřábí překvapení, jen neposílil. Je nutné podotknout, že svou část zde odehrála i dolarová strana. Zelené bankovky za poslední týden posilovaly například i vůči euru. Japonská měna se dnes v noci dostala do rozmezí 151-152 za dolar, kam jsme se za posledních 30 let podívali hned třikrát (v říjnu 2022, v říjnu 2023 a nyní v březnu 2024). V prvních dvou případech přišel odraz zpět na silnější jenové úrovně i za pomocí devizových intervencí ze strany BoJ. Zvyšuje se tedy pravděpodobnost, že by banka mohla na úrovních slabšího jenu znovu intervenovat. Případné spekulace na posílení jenu vůči euru nebo dolaru jsou však z hlediska úrokového diferenciálu velmi nákladné.

Zasedání centrálních bank tento týden pokračuje. Dnes bude zasedat Česká národní banka a americký Fed. U nás očekáváme pokles sazeb o 50, či 75 bazických bodů, i díky příznivé 2% inflaci. Členové bankovní rady se minulý týden se snažili krotit očekávání trhu ohledně „přehnaného“ snižování sazeb. Například víceguvernérka Eva Zamrazilová v rozhovoru pro Bloomberg avizovala, že banka se bude rozhodovat pro snížení sazeb o 25, nebo 50 bazických bodů a zrychlení poklesu úrokových sazeb nemáme očekávat. Tyto komentáře podpořily korunu, která po měsíci zpevnila pod silnou podporu 25,25 EURCZK a dostala se v pátek až ke 25,10 EURCZK. Od začátku nového týdne koruna postupně maže své výnosy, včera kurz otestoval hranici 25,30 EURCZK.

Večer nás pak čeká zasedání za Atlantikem. Na tomto březnovém jednání trhy ještě v prosinci očekávali první snížení sazeb. Nyní trhy zaceňují stabilitu sazeb v březnu s 99% pravděpodobností. I kvůli nepříznivým inflačním číslům v Americe se termín prvního snížení sazeb stále posouvá. Tržní konsensus počítá s prvním snížení sazeb o 25 bazických bodů až v červnu se zhruba 55% pravděpodobností. Indicie ohledně dalšího vývoje monetární politiky nám večer na tiskové konferenci může naznačit Jerome Powell.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0855 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,96 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0800 do 1,0905 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,32 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,32 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,19 až 25,33 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,15 do 23,40 USDCZK.

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME, TradingView

Newsletter