Euro postupně smazalo dopolední ztráty proti dolaru a obchoduje se zpět na úrovni otevírací ceny nad 1,1860 EURUSD Měny regionu zůstávají v zisku. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

Čeho Američané na stará kolena opravdu litují?

Život většiny Američanů je naplněn také lítostí, finanční lítostí. Přiznávají to tři ze čtyř Američanů, vyplývá z průzkumu Bankrate.com. A co jim tedy vadí úplně nejvíc? Je to spoření na důchod. To přiznává zhruba pětina. V případě lidí starších 65 let je to dokonce 27 procent. Jen pro srovnání, u osob ve věku od 30 do 49 let je to 17 procent.

Čeho Američané nejvíc litují?
Na důchod jsem nespořil včas 
18 %
Nedával jsem stranou dost na mimořádné výdaje
13 %
Bral jsem si příliš mnoho studentských půjček
9 %
Příliš jsem se zadlužil díky kreditním kartám
9 %
Neukládal jsem dost na vzdělání svých dětí
8%
Koupil jsem si větší dům, než jsem si mohl dovolit
3 %

Ve skutečnosti je nákladné otálet. Osoba, která začne ukládat měsíčně stranou 300 dolarů už od svých 25 let při pětiprocentním předpokladu návratnosti investice, bude mít ve věku 65 let k dispozici 450 tisíc dolarů. Do této částky přitom ze svého dá jen 144 tisíc dolarů.

Pokud si člověk počká až do věku 35 let a bude si stranou dávat stejnou částku, tedy 300 dolarů, vyjde ji to na 108 tisíc dolarů, ale 65 letech bude mít jen 250 tisíc dolarů. „Pokud nechcete začít šetřit včas, všimnete si toho později,“ podotkl hlavní finanční analytik Bankrate.com Greg McBride.

 

A jaké jsou další finanční trable Američanů? Celkem 13 procent z nich lituje toho, že nemá dost prostředků na krizové situace a také toho, že si vzala příliš mnoho studentských půjček. Ve skutečnosti 62 procent Američanů žádné nouzové úspory na špatné časy nemá, ukázal průzkum Bankrate.com. Odborníci přitom doporučují, abyste pro případ nečekané krize měli stranou alespoň částku, kterou potřebujete na tři měsíce. 

Výše dluhu, který si američtí studenti až do konce studií berou, přitom rapidně vzrostla. V roce 1993 to bylo na studenta méně než 10 tisíc dolarů, v roce 2012 to bylo zhruba 30 tisíc dolarů.

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahemJak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme! – CHCI ODPOVĚDĚT

Newsletter