Evrpské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0660 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna navýšila zisky k 25,25 za euro.

Den dětí přinese datovou smršť. Počítejme s vyšší volatilitou

Klíčové body

  • Na devizovém trhu se kvůli americkému Memorial Day obchodovalo bez výraznějších cenových pohybů.
  • Německá inflace v květnu zrychlila nad tržní očekávání.
  • Koruna oslabila nad 25,50 EURCZK, poté ale ztráty smazala.
  • Dnes nás čeká datová smršť jak v regionu, tak v eurozóně i v USA.
Zdroj: Depositphotos

Po klidnějším minulém týdnu, kdy jsme nebyli svědky žádných zásadních kurzotvorných informací, se vstup do toho aktuálního nesl v podobném duchu, když byly trhy v Británii a USA zavřené z důvodu státních svátků. Měny regionu uzavřely v zeleném, zlotý těžil i z lepšího než očekávaného výsledku HDP za první čtvrtletí.

Polská ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku rostla tempem 1,1 % v mezikvartálním vyjádření. Meziročně pak vykázala o 0,9 % nižší produkt, což je o tři desetiny procentního bodu lepší výsledek, než s čím počítal tržní konsenzus. Zlotý v reakci na data mírně posílil a v odpoledních hodinách zpevnil pod 4,48 EURPLN. Od minima z konce března tak posílil o více než 4 %.

Na domácí frontě jsme mohli sledovat 10,8% nárůst peněžního agregátu M3 oproti stavu v dubnu loňského roku. Jedná se sice o vysoké číslo, nicméně s touto hodnotou trhy již počítaly a koruna obecně na tuto statistiku výrazně nereaguje. Domácí měna naopak vykazovala totožný průběh jako v několika posledních dnech, když dopoledne oslabovala, aby po obědě své ztráty umazala a uzavřela v blízkosti otevíracích hodnot. Koruna tak pokračovala ve svém utlumeném obchodování a nadále se drží uvnitř pásma mezi 25,40-50 EURCZK.

Z pohledu technické analýzy je vývoj na koruně relativně nejasný, když různé časové rámce napovídají různé scénáře. Pokud bychom se řídili hodinovým grafem, podle RSI by měla koruna posilovat. Včerejší odpolední zpevnění totiž porušilo rostoucí trendovou linii, která definovala dno kurzu eura s korunou v posledním týdnu. Indikátor MACD dnes v ranních hodinách ale naopak poskytuje nákupní signál. Na čtyřhodinovém grafu došlo taktéž k porušení rostoucí trendové linie na oscilátoru RSI, což indikuje otevřenou cestu k dalšímu posílení domácí měny. Na denním grafu je situace opačná, když se index relativní síly pohybuje nad klesající trendovou linií, kterou v minulém týdnu prorazil po více než 10 týdnech. Nyní tedy bude důležité počkat, kterým směrem domácí měna opustí aktuální pásmo mezi 25,40 a 25,50 korun za euro, v němž se pohybuje od poloviny května.

V Německu jsme viděli předběžný výsledek květnové inflace, která zrychlila na 2,5 % v meziročním vyjádření. Meziměsíčně ceny rostly o půl procenta a v obou případech předčily tržní očekávání. Vzhledem k zavřeným trhům v Británii a USA se hlavní měnový pár eura proti dolaru nijak výrazně nehýbal. Po většinu dne se pohyboval v úzkém pásmu pod 1,2200 EURUSD, aby odpoledne povyskočil o 30 bodů výše, kde otevírá i dnešní evropské obchodování.

Dnes sice nevstupujeme do nového týdne, vstupujeme ale do nového měsíce a na trzích bude jistě živěji než včera. V ČR a Maďarsku budeme sledovat HDP za první kvartál, v Polsku předběžnou květnovou inflaci a v celém evropském regionu pak výrobní indikátory PMI. V Německu budou zveřejněna data z trhu práce, v eurozóně bude ostře sledovaná inflace a v USA datovou smršť završí výrobní indexy PMI a ISM.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2229 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 89,80 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2156 do 1,2248 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,45 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,38 až 25,49 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 20,69 až 20,97 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter