Evropská ekonomika má problémy. Euro by to poškodit nemělo

Klíčové body

  • Dolarový index klesl na nejnižší hodnoty od začátku ledna letošního roku.
  • Euro dále posiluje proti dolaru a míří k hodnotě 1,2300 dolaru za euro.
  • Němečtí manažeři hodnotí jejich současnou situaci jako nejlepší za poslední dva roky.
Zdroj: Shutterstock

Fed znovu potvrdil, že se v blízké budoucnosti nechystá zpřísňovat monetární politiku ve světle rostoucí inflace. Růst PCE inflace ke třem procentům zástupci Fedu stále vnímají jako přechodný. V rozhodování Fedu hraje roli tzv. průměrná inflace. Ta je za posledních 5 let pod dvěma procenty, což vytváří potřebný prostor pro udržení stávajícího kurzu měnové politiky. Dolarový index během úterý klesl pod hodnotu 89,8 bodů, což je nejnižší hodnota od začátku ledna.

Spotřebitelé v USA vnímají v současné ekonomické situaci více rizik, než tomu bylo minulý měsíc. CB Consumer Confidence Index v USA, který měří náladu spotřebitelů, v květnu meziměsíčně klesl na hodnotu 117,2 bodů proti dubnovým 117,5 bodům. Hodnota spotřebitelské důvěry spotřebitelů v USA z letošního dubna je i tak stále nejvyšší od března roku 2020, kdy byla vlivem pandemie významně poškozena a omezena tamní ekonomika. V tomto světle se proto nezdá květnový výsledek jako problematický. Je však nutné dodat, že v květnu byla vlivem slibované a očekávané ekonomické obnovy očekáván lepší výsledek, a to v hodnotě 119,2 bodů. Květnová důvěra spotřebitelů měřena CB Consumer Confidence indexem byla o celé dva body pod očekáváním. Ochlazení spotřebitelské důvěry se do jisté míry podepsalo i na meziměsíčním propadu prodeje rezidenčních nemovitostí o 5,9 %.

Euro proti dolaru vyšplhalo na nejsilnější hodnotu od poloviny ledna letošního roku a míří k hranici resistence 1,2300 dolaru za euro. Tento vývoj kopíruje sentiment okolo americké měny. Situace v Evropě je v květnu odlišná od situace v USA. Dle Ifo Business Climate Indexu se významně zlepšil sentiment mezi německými manažery. Hodnoty indexu v květnu meziměsíčně vzrostly o 2,6 bodu na konečných 99,2 bodů. Hodnota odráží pokračování pozitivního trendu v oblasti pandemie, rozvolňování ekonomik napříč EU a očekávání zlepšení celé situace vlivem teplejšího počasí. I proto bylo dosaženo nejvyšší hodnoty od května roku 2019.

Nálada mezi manažery v největší ekonomice EU je tak v současnosti lepší než v řadě dalších předcovidových měsících. Optimismus manažerů rostl ve všech 4 měřených oblastech: v průmyslu, ve službách, v obchodu i v oblasti stavebnictví. Problémy v EU, ale i v dalších regionech se tak přesunuly ze strany poptávky na stranu nabídky. Poptávka, která vlivem střídavého uzavíraní jednotlivých segmentů ekonomiky, ochlazovala, nyní naopak posiluje napříč světovou ekonomikou. Oživení poptávky se nepodařilo plně zachytit na straně nabídky. Pro ekonomiku EU se nyní jeví jako největší problém nedostatek mikročipů, kde k významnému rozšíření jejich výrobních kapacit přijde pravděpodobně až ke konci tohoto roku. Nedostatek v oblasti mikročipů a dalších výrobních vstupů se v průběhu roku negativně podepíše na výkonu ekonomiky EU, což by mohlo zbrzdit očekávanou ekonomickou obnovu. V krátkodobém výhledu by však problémy na straně nabídky neměly zásadně ovlivnit kurz eura, a tak v následujících týdnech očekáváme pokračování jeho posilování proti dolaru.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2246 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 89,65 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2204 do 1,2316 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,41 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,35 až 25,50 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 20,64 až 20,90 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter