Nad očekávání nižší americké HDP a vyšší inflace podpořila dolar pod 1,0700 za euro. Měny regionu po amerických datech umazávají část dnešních zisků.

Evropský průmysl je v nejlepší kondici za posledních 24 let

Klíčové body

  • Eurozóna dosáhla 2% inflace poprvé od roku 2018.
  • Index nákupních manažerů ukazuje na další zlepšení v eurozóně i v České republice.
  • Očekávání průmyslu jsou i přes problémy na straně nabídky pozitivní.
Zdroj: Depositphotos

Inflace v eurozóně poprvé od roku 2018 vzrostla na úroveň stanoveného 2% inflačního cíle ECB. Ve srovnání s dubnem se jedná o navýšení o 0,4 procentního bodu. Tempo růstu cen táhne především růst cen energií, který v květnu meziročně dosáhl 13,1 %. Naopak kategorie jídla, alkoholu a tabáku zaznamenala meziroční růst ve výši 0,6 %, kategorie služeb 1,1 % a kategorie průmyslových výrobků 0,7 %. Rostoucí inflace bude jedním z témat zasedání rady ECB v příštím týdnu. Změnu současné uvolněné měnové politiky však neočekáváme.

Nezaměstnanost v rámci eurozóny naopak klesala. Sezónně očištěná nezaměstnanost v dubnu 2021 klesla o 0,1 procentního bodu a dosáhla na úroveň 8 %. V celé Evropské unii činila dubnová nezaměstnanost 7,3 %. Trend rostoucí nezaměstnanosti v rámci EU, který probíhal po celý rok 2020, byl tak na začátku roku 2021, alespoň krátkodobě, zlomen. Zlepšující se situace na trhu práce je spojena s uvolněním opatření v řadě zemích EU, která se pozitivně podepsala na ekonomické kondici členských států. Ve světle zlepšující se ekonomické situaci se dále daří silnějšímu euru, které s několika výkyvy zpevňuje proti dolaru od začátku dubna tohoto roku.

Zlepšení ekonomické situace v eurozóně odráží i nejnovější výsledky indexu nákupních manažerů Markit PMI. Finální hodnota květnového indexu dosáhla hodnoty 63,1. Jedná se o růst o 0,2 bodu oproti výsledkům z dubna. Květnové výsledky tak značí třetí měsíc v řadě, kdy byla prolomena nejvyšší dosažená hodnota indexu. Dle nákupních manažerů se tak průmysl v eurozóně nachází v nejlepší kondici za posledních 24 let, kdy jsou výsledky průzkumu vyhodnocovány. V rámci eurozóny dosáhlo nejlepší hodnoty 69,4 Holandsko. Naopak, hodnoty z Německa klesly na tříměsíční minimum na úrovni 64,4. Rekord indexu byl pokořen také v oblasti zpoždění dodávek, které trápí celý průmysl v EU. Vysoké objemy prodeje proto v současnosti tlačí na vyčerpání kapacit skladů a zpoždění některých objednávek. V následujících měsících lze očekávat pokračování trendu růstu produkce a zaměstnanosti, kdy se firmy budou snažit uspokojit rostoucí poptávku. Kombinace silné poptávky a problémů na straně nabídky tlačí na růst cen, což se podepsalo i na růstu inflace v eurozóně.

I český zpracovatelský sektor podle posledních výsledků indexu nákupních manažerů posílil. Výstup českého zpracovatelského sektoru a počet nových zakázek roste nejrychlejším tempem za poslední tři roky. Hodnoty výrobního PMI v České republice posílilo o 2,9 bodu na výsledných 61,8 bodů. Posílení o 2,9 bodů je nejvyšší od roku 2001. Nedostatek komodit trápí český zpracovatelský průmysl stejně jako ten evropský. I přesto však jsou vyhlídky manažerů na objem výroby v příštím roce meziměsíčně lepší. Manažeři doufají, že se díky rostoucímu tempu vakcinace podaří pandemii viru covid-19 překonat do konce roku 2021. Pozitivní ekonomický vývoj v sektoru průmyslu a celé ekonomiky je důležitým stavebním kamenem pro silnou korunu, která v květnu i přes mírné výkyvy posilovala proti euru i proti dolaru. Tento trend na konci května a začátkem června zpomalil. Očekáváme však jeho pokračování i v následujících týdnech. Nyní se koruna pohybuje kolem úrovně 20,8 koruny za dolar a 25,4 koruny za euro.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2206 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 89,99 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2179 do 1,2272 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,42 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,40 až 25,50 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 20,70 až 20,92 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter