Nad očekávání nižší americké HDP a vyšší inflace podpořila dolar pod 1,0700 za euro. Měny regionu po amerických datech umazávají část dnešních zisků.

Inflace stále roste. Problematicky se jeví i globální nemovitostní trh

Klíčové body

  • Americká inflace bude zřejmě dále růst, což zvyšuje očekávání ohledně snižování tempa nákupů aktiv ze strany Fedu.
  • ECB se drží své rétoriky, kdy neočekává významný růst inflace.
  • Nafukování světové realitní bubliny dělá vrásky centrálním bankéřům.
Zdroj: Depositphotos

Na základě současného vývoje na americkém trhu práce, kde je stále cítit významný nedostatek pracovníků, lze očekávat pokračující růst inflace. S nedostatkem na trhu práce roste vyjednávací síla zaměstnanců, což tlačí na vyšší mzdy. To identifikujeme jako významný proinflační tlak. V úterý vyjde report o červnové inflaci ve Spojených státech, který potvrdí její další směr. Trhy očekávají, že report ukáže na meziroční růst o 4,9 %. V květnu růst americké inflace překvapil, když meziročně dosáhl na úroveň 5 %, což je nejvyšší meziroční růst za posledních 13 let. U cen amerických výrobců padl další milník. Průzkum ISM ukázal, že ceny výrobců v USA rostou dokonce nejrychleji od roku 1979. Takový vývoj přirozeně čeří vodu na trzích, které vlivem inflace vyhlíží možné utažení měnové politiky.

Jedním z faktorů, které hovoří v neprospěch utahování měnové politiky, je dlouhodobá finanční stabilita trhů. Ta by prudkým omezením kvantitativního uvolňování světových bank mohla utrpět. Na druhé straně není tajemstvím, že současné tempo monetární expanze nafukuje řadu ekonomických bublin na téměř všech trzích. Mezi tyto trhy nepochybně patří i trh nemovitostí, který dělá centrálním bankéřům po světě vrásky. Velká část z nich si například pamatuje splasknutí nemovitostní bubliny, která odstartovala poslední velkou finanční krizi. Oprávněnost těchto obav podporují data cen nemovitostí. Ve většině zemích vyspělého světa už více jak pět let meziročně roste cena nemovitostí, přičemž výjimkou nejsou dvouciferné růsty.

Zdroj: Bloomberg, OECD
Zdroj: Bloomberg, OECD

Rostoucí ceny nemovitostí by mohly být jedním ze zásadních důvodů pro začátek taperingu u významných centrálních bank. Zástupci Fedu, kteří podporují dřívější začátek snižování tempa nákupů aktiv, uváděli právě růst cen nemovitostí a nafukování realitní bubliny. Zvláštní pozornost Fedu si vyžádá nakupování cenných papírů podložených hypotékami, které patří ke skupině faktorů, podle nás ale ne těch nejsilnějších, podporujících zvyšování cen nemovitostí. Tyto problémy neřeší jen USA a EU. Mezi země s nejrychleji zdražujícími nemovitostmi patří Nový Zéland, Jižní Korea a Kanada, kdy poslední dvě zmíněné čeká rozhodnutí tamních centrálních bank ohledně změny kursu jejich měnové politiky.

Rostoucí inflace, mzdy, ceny výrobců a rostoucí ceny nemovitostí rozproudily také debatu v rámci Evropské centrální banky, kde je patrný rozkol mezi jednotlivými radními. Větší část radních však stále není připravena na utažení měnové politiky. Na posledním hlasování, i přes jestřábí vystoupení některých radních, bylo dosaženo širokého konsenzu na zachování stávajícího kurzu měnové politiky. V následujících měsících by bylo z našeho pohledu jakékoliv omezení nákupu aktiv či zvýšení úrokových sazeb ze strany ECB obrovským překvapením. Naše očekávání potvrdila radní ECB Isabel Schnabel, která při svém vystoupení pokračovala v nastavené rétorice ECB, kdy zopakovala, že neočekává významný růst inflace v následujících letech. Guvernérka ECB Lagardeová pak ve víkendovém rozhovoru pro agenturu Bloomberg připustila, že změny měnové politiky vztahující se k nové strategii by mohly přijít již na červencovém zasedání. Vzhledem k novému inflačnímu cíli  s možností jeho přestřelení a přesvědčení o tranzitornosti části aktuálních inflačních tlaků to podle nás minimálně zahrnuje pokračování ve zvýšeném tempu nákupů aktiv. Možná je změna jejich struktury více směrem k „zeleným“ bondů ze soukromého sektoru.

Pokračování v současném směru měnové politiky ECB v případě jestřábího přístupu dalších světových centrálních bank je rizikem slabšího euro. Tento scénář je postupně stále více pravděpodobný, jelikož registrujeme rostoucí počet centrálních bank přistupujících k utažení měnové politiky, i prostřednictvím zvyšování úrokových sazeb. Další světové měnové autority jsou k podobnému kroku nalomeny vlivem zejména akcelerující inflace, ale i rostoucích cen nemovitostí, které straší jak centrální bankéře, tak běžné spotřebitele.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1859 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,23 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1813 do 1,1904 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,77 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,70 až 25,87 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,76 až 22,03 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost

Newsletter