Korunový výprodej mohou využít exportéři

Klíčové body

  • Koruna minulý týden oslabila na nejslabší hodnoty od dubna, slabší kurz mohou využít k zajištění domácí exportéři.
  • Za oslabením stály primárně zahraniční faktory, zdůrazňujeme především dění v americké ekonomice.
  • Domácí měna by měla postupně posilovat, nepůjde však o posun zcela bez rizik.
Zdroj: Depositphotos

První prázdninový, byť ne úplný, obchodní týden přinesl oslabení koruny na nejslabší hodnoty od dubna. Aktuální taky na slabší domácí měnu mohou krátkodobě přetrvat, ve zbytku roku však počítáme se silnějším kurzem. Aktuální výprodej by tak mohli využít především exportéři, kteří se díky slabší domácí měně mohou zajistit na ještě zajímavějších úrovních.

Měny regionu střední a východní Evropy se na začátku letních prázdnin ocitly pod výprodejním tlakem. Koruna krátce oslabila nad hranici 25,90 za euro, přičemž při scénáři trvajícího výprodeje rizika nelze zcela vyloučit možnost posunu až k úrovni 26,00 za euro. To je však podle nás v tuto chvíli méně pravděpodobný scénář.

Za oslabením domácí měny nestojí ani tak domácí faktory jako ty zahraniční. V posledních dnech pozorujeme zhoršení covidové situace, které je spojené s mutací delta. Podle nás ale můžeme jít s vysvětlením ještě dál, a to přímo do největší ekonomiky světa – do USA.

Červnové zasedání americké centrální banky přineslo překvapivý jestřábí obrat v podobě predikce dvou kol zvýšení úrokových sazeb v roce 2023. Tato prognóza odstartovala zplošťování výnosové křivky, což znamená vyšší střední část, tedy střednědobé tržní sazby, a nižší delší konec reprezentovaný dlouhými splatnostmi.

Trh v podstatě očekává slabší ekonomický růst a spolu s ním rychlejší, ale méně intenzivní úrokový cyklus. Fed by dle výhledu tržních sazeb neměl v tomto cyklu dosáhnout odhadované úrovně neutrální úrokové sazby na 2,5 %. Potvrzuje to výhled nejen delších amerických sazeb (např. 5Y5Y forward swap), ale i těch krátkodobých (např. 10Y1M OIS). Vliv na padající dlouhý konec výnosové křivky mají i technikálie v podobě úpravy pozic původně otevřených s vidinou velké reflace. Vedle toho působí i proměnné jako zpomalující Čína, kde se hovořilo o možnosti akomodace měnové politiky skrze snížení povinných minimálních rezerv. A na to nakonec došlo na konci minulého týdne.

Z pohledu rizikových měn, zejména z emerging markets, jsou rizikem klesající reálné americké sazby měřené proti inflaci ochráněnými dluhopisy, tzv. TIPS. Během prvního čtvrtletí byl zásadním problémem jejich v krátkém čase velmi rychlý a intenzivní růst spojený s výhledem reflace. Aktuálně však na aktiva rozvojových trhů působí pokles amerických reálných sazeb potvrzující, že největší hospodářství světa onen původní scénář silného, a především delšího růstu zřejmě nezažije.

Situace se však může ještě změnit. Nadále očekáváme posun amerických dlouhých tržních sazeb – nominálních i reálných – nad aktuální úrovně. Patrně se však nedočkáme hodnot kolem 2 % u desetiletého výnosu na konci letošního roku, jako jsme očekávali na začátku druhého kvartálu. Z hlediska rizikových měn bude klíčové, aby posuny vzhůru proběhly rozloženě v delším čase.

Oslabení koruny z posledních dní považujeme spíše za krátkodobé. Podmínkou je nevyhrocení pandemické situace, po kterém by následovala nová omezující opatření, a uklidnění aktuální rizikově averzní nálady. Za takových podmínek ve druhé polovině roku očekáváme, že se kurz postupně posune směrem k hranici 25,00 za euro, přičemž vyloučit nelze ani její překonání. Hlavním faktorem bude nejen ekonomická obnova a zlepšení tržního sentimentu, ale i úroková politika centrální banky. Ta již zahájila proces úrokové normalizace, když v červnu zvýšila hlavní sazbu o 25 bazických bodů na 0,5 %. Další zvýšení očekáváme už v srpnu, kdy bude zveřejněna i aktualizovaná prognóza.

Vzhledem k síle proinflačních tlaků přitom nelze vyloučit zvýšení sazeb na všech letošních zasedáních ČNB, tj. v srpnu, září, listopadu a v prosinci. Tento scénář zmínil dokonce sám guvernér Rusnok, byť s dovětkem o víře, že na takto agresivní utažení měnových podmínek skrze úrokový kanál snad nedoje. Tržní sazby tento scénář potvrzují. V rámci příštích šesti měsíců zaceňují necelá tři kola zvýšení úrokových sazeb o „tradičních“ 25 bodů. My předpokládáme, že ČNB zvýší sazby minimálně jednou, a to v srpnu, a maximálně dvakrát, což by zahrnovalo srpen a listopad.

Aktuální situace je každopádně výhodná především pro domácí exportéry uvažující o zajištění kurzu. V tuto chvíli budou profitovat z vyšších forwardových bodů nejen z titulu vyšších sazeb, ale rovněž i slabšího kurzu. Podle dat ČNB se zajištění exportérů drží již tři čtvrtletí po sobě na nejnižších úrovních od roku 2017.* Jestliže by se tento trend změnil a vývozci by díky otevírajícím se ekonomikám začali opět řídit kurzové riziko, přispělo by to k dalšímu posílení domácí měny.

Závěrem je potřeba upozornit na dlouhodobá rizika. Tím největším je pandemie a nové mutace. Nejde přitom jenom o mutaci delta, na kterou již některé země reagují omezujícími opatřeními. Mnohem horší scénář by mohl nastat například u mutace epsilon, která byla odhalena v Kalifornii. Podle dostupných inflací je tato mutace z části rezistentní vůči vakcínám, což by při rychlém rozšíření představovalo hrozbu návratu do situace před několika měsíci.

 

*Aktualizovaná data zveřejněná na začátku tohoto týdne ukázala – po třech předchozích kvartálech relativní stability – pokles zajištěných exportérů na nejnižší hodnoty od konce prvního kvartálu 2017.

Zdroj: ČNB
Zdroj: ČNB

Text byl původně napsán pro Hospodářské noviny (sepsáno 9.7.2021, vydáno 12.7.2021).

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1864 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,22 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1807 do 1,1897 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,66 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,59 až 25,80 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,51 až 21,83 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter