Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Libra má za sebou „vánoční zázrak“. Co bude dál s britskou měnou?

Klíčové body

  • Libra na oficiální oznámení obchodní dohody o brexitu reagovala oslabením.
  • V příštím roce by britská měna měla posílit proti dolaru i euru.
  • Vůči koruně v roce 2021 očekáváme librové ztráty.
Zdroj: Shutterstock

Mnozí už nedoufali. Zprávy z jednání o obchodním brexitu byly poměrně dlouhou dobu bez progresu. Základním scénářem se proto stal brexit bez dohody. Ve středu 23. prosince však došlo na změnu, když se objevily první zvěsti, že dohoda je na světě. To nakonec na Štědrý den potvrdil jak britský premiér, tak předsedkyně Evropské komise. Reakce libry na oficiální potvrzení tohoto „vánočního zázraku“ mohla některé možná překvapit. Hlavní otázkou teď je, co bude dál s britskou měnou?

Jednání o dohodě mělo několik sporných bodů. Prvním byl přístup na jednotný trh a zavedení rovných podmínek. Obě strany se nakonec shodly na nulových clech a kvótách na veškeré zboží a produkty v rámci britsko-evropského obchodu. Co se týče služeb, ty dohoda nikterak neřeší. Budou tak patrně předmětem jednání v dalších měsících – i proto je potřeba ono uzavření dohody brát pouze z hlediska základního rámce, jelikož zbývají oblasti, o kterých se bude dále vyjednávat. Případné řešení sporů ohledně nedodržování dohody o rovných podmínkách pak bude dávat prostor zavedení cel, která se tak stanou významným zdrojem možné budoucí nejistoty.

Vůbec nejobtížnějším bodem jednání byl podle komentářů rybolov. V této oblasti udělaly obě strany kompromis. Ta britská u snížení objemu unijního výlovu, evropská zase u přechodného období. Hlavní nejistotou je to, že jestliže nebude EU spokojená s vyjednaným kompromisem, bude moci dle dohody přijmout opatření cílená na britské rybáře.

Dalším krokem je ratifikace dohody oběma stranami. Britský parlament by měl dokument projednat ještě tento týden, konkrétně ve středu 30. prosince. Podle komentářů serveru BBC by ale vše mělo jít poměrně hladce. V případě EU bude potřeba souhlas všech 27 států a následné posvěcení Evropským parlamentem. Veto ze strany členských zemí se nečeká, europarlament však bude o dokumentu hlasovat až na začátku ledna. V tomto směru se ale obě strany údajně shodly na provizorní aplikaci dohody, tudíž by vzniklá prodleva neměla představovat žádný zásadní problém.

Zaměříme-li se na kurz libry, během minulého týdne jsme byli svědky posilování vůči euru i dolaru, které začalo již v pondělí a pokračovalo, byť s mírnými korekcemi, v podstatě až do Štědrého dne. Vůči euru se libra dostala na hranici 0,8950 EURGBP, vůči dolaru pak až nad 1,3610 GBPUSD, což bylo těsně pod letošním maximem.

Ti, kteří sledovali kurz během Štědrého dne, si museli všimnout reakce v době oficiálního ohlášení dosažení dohody z britské a poté evropské strany. I přesto, že šlo o pozitivní zprávu, libra na obou párech oslabila. Vysvětlení tohoto pohybu není těžké. Prvně je potřeba si uvědomit, že i přes nejistoty posledních týdnů, kurz začal dosažení dohody zaceňovat s citelným předstihem.

V případě páru dolar proti libře jsme po letním obchodování v pásmu viděli jasně posilující směr v podstatě již od konce června, s výraznější korekcí během září. Nutno podotknout, že v tomto případě sehrál klíčovou roli globálně oslabující dolar. Z toho důvodu nám jako lepší brexitové proxy poslouží euro proti libře. I u tohoto páru jsme pozorovali postupné zpevňování britské měny, bylo však mnohem pozvolnější a započalo až po dosažení zářijového vrcholu nad 0,9200 EURGBP. V prosinci jsme pak viděli celkem dvě nejsilnější vlny zaceňování, a to zhruba v polovině, kdy jsme se z hodnot kolem 0,9150 posunuli na 0,9000 EURGBP, další pak přišla během minulého týdne.

Prosincové zaceňování se neslo v duchu „buy the rumor, sell tha fact“. Během něj se obchodníci snaží reagovat na první zprávy kolem dané události, v našem případě obchodní brexit s dohodou, které by mohly naznačit další směr. Následné oslabení, které přišlo poté, co britský premiér dohodu oznámil, již bylo vybírání zisků, tedy ona část „sell the fact“. Vedle toho lze samozřejmě spekulovat o tom, že obchodníci neznali detaily dohody, a proto vsadili na jistotu. V takovém případě lze „plné“ zaceňování dohody očekávat v nejbližších dnech.

Co bude dál

Fakt, že nedojde na černý scénář obchodního brexitu bez dohody, je nepochybně pozitivní. Na druhou stranu, brexit je jen jednou položkou skládačky, která bude během příštího roku určovat posun libry vůči euru, dolaru a koruně.

Odrazit se můžeme od kondice britské ekonomiky, v jejímž případě budou vedle dopadů oddělení od EU klíčovým faktorem dopady koronaviru. Británie se nejenže potýká s opětovně zpřísněnými opatřeními, navíc se v zemi objevila nová mutace viru. Vývoj ekonomické obnovy tak bude citelně přibrzděn nejen v posledním čtvrtletí tohoto roku, ale i (minimálně) během toho prvního v roce příštím. Dá se předpokládat, že dopady budou ve výsledku větší, než nositelné hospodářské politiky předpokládali. To by se mělo projevit například ve zhoršení prognózy Bank of England, která počítá s návratem britské ekonomiky do předpandemické kondice na začátku roku 2022. I přesto ale nečekáme, že by centrální banka přistoupila ke snížení sazeb či k dalšímu navýšení programu nákupů aktiv. Britská měnová politika každopádně zůstane silně akomodativní, jelikož na dosažení 2% inflačního cíle během příštího roku to zdaleka nevypadá.

První polovina roku 2021 by tak měla být z hlediska posunu kurzů o něco střídmější. I tak ale za celý rok očekáváme posílení libry. To by mělo být asi nejvýraznější u dolarového páru, kde budou hlavní roli hrát tlaky na globálně slabší zelené bankovky (psali jsem zde). Nejsilnější posuny by přitom měly přijít ve druhé polovině roku, pro kterou by měla být charakteristická akcelerace globální ekonomické obnovy, zejména z titulu celoplošné proočkovanosti. Předpokládáme, že se libra vůči dolaru posune k hranici 1,4000 GBPUSD, které bylo naposledy dosaženo v roce 2018.

V případě libry proti euru půjde vývoj sice směrem k silnější britské měně, chybět u něj však bude efekt globálně slabšího protějšku. Projevit by se měl totiž výhled silnějšího eura. Kapitál by podle našich předpokladů měl sice proudit především na rozvojového trhy (psali jsme zde), v rámci trojice euro, dolar, libra by, podobně jako tomu bylo v roce 2017, mohlo profitovat právě euro. Libra bude mít o to těžší situaci, jelikož se bude muset vzpamatovat nejen z ekonomických dopadů koronaviru, ale i brexitu, který, byť s dohodou, se na ekonomice nutně podepíše, a to především na klíčovém sektoru služeb tvořícím 80 % britské ekonomiky. I z toho důvodu nečekáme, že bychom se v průběhu roku dostali výrazně pod hranici 0,88 EURGBP.

Posledním párem je libra proti koruně. Česká měna by měla profitovat z přílivu kapitálu na rozvojové trhy, vedle toho by mohla zafungovat i očekávání ohledně sazeb ČNB. Byť to prozatím není náš hlavní scénář, existuje jisté riziko, že by ČNB mohla přistoupit ke zvýšení úroků ve druhé polovině příštího roku (psali jsem zde). Kurz se tak podle nás opětovně vrátí pod hranici 29,00 GBPCZK. A jestliže se rozjede spekulace o zmiňovaném zvýšení českých sazeb, dynamika posilování koruny vůči libře směrem bude o to rychlejší, a to k hodnotám z přelomu první a druhé poloviny roku 2019.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2222 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,11 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2140 do 1,2247 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,18 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,17 až 26,38 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,39 až 21,54 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter