Majitel Ekospolu Korec: Pozor na braní si hypotéky na krev

Domácnostem, které si nyní hypotéky berou takzvaně na krev bez výraznější rezervy, to už za pár let může způsobit výrazné problémy. Serveru Roklen24 to sdělil majitel a generální ředitel developerské firmy Ekospol Evžen Korec.

„Zdá se, že si to lidé uvědomují, protože podle bank roste zájem o delší fixace, hlavně ty sedmileté i desetileté. To je dostatečná doba na to, aby si domácnost ušetřila peníze bokem právě pro případ budoucího navýšení hypotečních splátek,“ podotkl Korec s tím, že jako minimální základní rezervu nutnou k pokrytí nenadálých situací považuje šestinásobek všech měsíčních výdajů.

Průměrná úroková sazba u hypoték v České republice v dubnu opět vylepšila rekordní hodnotu, když klesla na 1,94 procenta. Už druhý měsíc v řadě se tak drží pod dvouprocentní hranicí. Lidé si v dubnu sjednali 9042 hypoték v celkovém objemu 17,06 miliardy korun. Banky tak poskytly o 333 hypotečních úvěrů méně než v březnu.

 

 

Korec upozornil na to, že zájemci o nové bydlení by si před sjednáním hypotéky nicméně měli sundat růžové brýle a uvědomit si, že současná doba rekordně nízkých úrokových sazeb nepotrvá věčně. Ve střednědobém horizontu sazby opět nevyhnutelně vzrostou. I nárůst o jediný procentní bod měsíční splátku po skončení aktuální fixace navýší o tisíce korun.

Přepisování historických tabulek tuzemských hypoték bude podle šéfa Ekospolu ještě několik týdnů pokračovat. Hlavní hypoteční sezonu mají banky totiž před sebou a největší marketingové akce na podporu hypotečních úvěrů každoročně plánují na začátek léta. Průměrná úroková sazba u hypoték v nejbližších měsících ještě o něco klesne.

Byt nebo dům v ČR jako investice? Chcete vydělat?

Hypoteční trh by tak letos podle Korce mohl překonat i loňský rekordní rok, kdy se sjednalo celkem 104 639 hypoteční úvěrů v celkovém objemu 190,42 miliardy korun. Je velmi reálné, že poprvé v historii bude pokořena hranice 200 miliard korun. „Není měsíc, kdy bychom nečetli o přepisování historických rekordů u hypotečních sazeb. Jako developeři to samozřejmě vítáme, protože i díky tomu roste zájem o naše byty. Například u našich nejprodávanějších rezidenčních projektů koupi bytu financuje pomocí hypotéky už polovina klientů, přičemž ještě nedávno jich nebyla ani třetina,“ dodal šéf Ekospolu.

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahem. Jak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme!CHCI ODPOVĚDĚT

Newsletter