Průzkum: Náskok Hillary před Donaldem se ztenčuje

Souboj o křeslo šéfa Bílého domu je několik měsíců před listopadovými volbami vyrovnaný. Náskok Hillary Clintonové před Donaldem Trumpem se ztenčil na pouhé tři procentní body. Bývalou první dámu by volilo 46 procent Američanů a realitního magnáta Trumpa 43 procent. Ukázal to průzkum NBC News/Wall Street Journal. Ještě v dubnu byl přitom rozdíl mezi oběma kandidáty 11 procentních bodů.

Pokud by ale Trump v prezidentském klání narazil čistě hypoteticky na demokratického kandidáta Bernieho Sanderse, prohrál by o celých 15 bodů. Sanderse by totiž volilo 54 procent a Trumpa jen 39 procent Američanů. Clintonová je ale mezi demokratickými kandidáty považována za jasného favorita.

Volby 45. prezidenta Spojených států amerických se uskuteční v úterý 8. listopadu. Inaugurace nového prezidenta se uskuteční 20. ledna 2017, kdy zvolená hlava USA a viceprezident složí přísahu. Dle tradice by tak měli učinit do rukou předsedy Nejvyššího soudu.

Pokud se podíváme na rozdílnou podporu obou favoritů, tak Clintonová jasně vítězí u Afroameričanů, volilo by ji 88 procent z nich, zatímco Trumpa jen devět procent. Uspěla by také u Hispánců (68 procent vs. 20 procent), žen (51 procent vs. 38 procenta) a lidí ve věku od 18 do 34 (55 procent vs. 32 procent hlasů pro Trumpa).

Naopak Trump vítězí mezi bílými voliči, kde by ho volilo 52 procent a Clintonovou jen 36 procent z nich. Větší podporu má mezi muži (49 procent vs. 40 procent pro Clintonovou) a nezávislí (42 procent vs. 37 procent).

Trump s Clintonovou jsou v současné době dva nejméně populární prezidentští kandidáti v historii průzkumů NBC/WSJ. Na Clintonovou má pozitivní názor 34 procent registrovaných voličů, opak si myslí 54 procent. Miliardář Trump je na tom ještě hůře. Kladně ho hodnotí 29 procent Američanů a negativně 58 procent. Od dubna si ale polepšil.

Průzkum byl proveden ve dnech 15. až 19. května poté, co se Donald Trump stal předpokládaným kandidátem Republikánské strany a době, kdy se pokračující souboj Clintonové se Sandersem vyhrotil.

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahem. Jak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme!CHCI ODPOVĚDĚT

Newsletter