Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Ví dluhopisový trh něco, co ostatní ne?

Klíčové body

  • Obnova americké ekonomiky není tak hladká, jak bylo původně očekáváno.
  • Proinflační prostředí je podpořeno nabídkovými i poptávkovými faktory.
  • Přebytek likvidity podporuje poptávku po amerických dluhopisech, profitují především zahraniční subjekty.
Zdroj: Depositphotos

Pandemie sice neodezněla, světová ekonomika už ale zažívá obnovu, která bude patrně jedna z historicky nejrychlejších. Americká ekonomika má v tomto směru oproti zbytku světa náskok. Ukazuje se však, že onen návrat do předpandemického normálu nebude až tak hladký, jak se mohlo zdát před několika měsíci.

Právě rychlá ekonomická obnova podpořená prostředím vysoce akomodativní měnové a fiskální politiky byla motorem růstu americký sazeb a dolaru během prvního čtvrtletí. V tom druhém ale přišlo vystřízlivění. Ukazuje se, že klíčové oblasti největšího světového hospodářství, jako je například trh práce, se potýkají s pandemickými aspekty, které celkovou obnovu zpomalují. Výsledkem je sice strmější výnosová křivka, její delší konec je však níže, než jsme původně v souvislosti s historicky nejrychlejším oživení čekali.

Dluhopisový trh považujeme za dobrý indikátor vyhodnocení aktuálního stavu americké ekonomiky. Pokles výnosu desetiletého instrumentu pod hranici 1,5 % potvrzuje, že ono nadšení z prvního čtvrtletí bylo přestřelené. Situace svým způsobem připomíná minulý rok, kdy jsme po prvním pandemickém propadu viděli výrazná pozitivní překvapení amerických dat. Letos však otěže převzala překvapení negativní, což potvrzuje například pokles Citigroup Economic Surprise indexu z loňských rekordních úrovní nad 250 body na aktuální nulu. To znamená, že příchozí data trvale nepřekonávají konsensus trhu, což ve výsledku udržuje naživu silnou dluhopisovou poptávku.

Situace může být o to víc matoucí, uvědomíme-li si, že je síla proinflačních tlaků v americké ekonomice největší za posledních několik dekád. A nejde přitom pouze o nabídkové faktory, ale rovněž ty poptávkové vycházející například z trhu práce. Ten sice nadále vykazuje více než 7,6 milionu nezaměstnaných Američanů, jakmile však odezní pandemické faktory, zahrnující rodiče starající se o děti kvůli zavřeným školám či podporu v nezaměstnanosti, očekáváme rychlejší zlepšení, jež připraví prostor pro první kroky měnověpolitické normalizace.

Rétoricky se Fed vloží do hry už během léta, kdy začne trhy připravovat na snižování dosavadního tempa nákupů aktiv. To bude podle našich předpokladů zahájeno na konci letošního roku, případně nejpozději na začátku příštího. V tu dobu už však tzv. tapering bude dávno zaceněn, což bude zahrnovat výnosy vyšší, než vidíme dnes, zejména na dlouhém konci výnosové křivky.

Do té doby budou poptávku po dluhopisech vedle Fedu doplňovat v prostředí přebytečné likvidity nejen americké banky, jejichž portfolio státních dluhopisů a dluhopisů státních agentur se od roku 2015 téměř zdvojnásobilo na 4,1 bilionu dolarů, ale i ty zahraniční. Vedle toho mezi silné nákupčí patří fondy, zejména penzijní. V jejich případě jde především o zahraniční subjekty profitující z faktu, že po odečtení nákladů na zajištění, které v posledních měsících klesly, dosahují aktuální výnosy amerických dluhopisů velmi atraktivních úrovní. Tyto fondy navíc neřeší úroveň americké inflace, sledují pouze její vlivy na tržní sazby.

Text byl původně napsán pro rubriku Big Expert serveru Kurzy.cz.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2101 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,54 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2068 do 1,2173 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,40 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,29 až 25,45 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 20,89 až 21,12 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter