Viceguvernér ČNB pomohl koruně na silnější úrovně

Klíčové body

  • ČNB bude v srpnu s nejvyšší pravděpodobností pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb.
  • Rizika vyšší inflace převažují nad riziky spojenými s šířením varianty delta.
  • Koruna si včera na vlně dobrých zpráv připsala 15 haléřů a posílila k 25,55 CZK.
Zdroj: ČNB

Z České národní banky se ozývají jestřábí hlasy. Viceguvernér Nidetzký se v rozhovoru pro Bloomberg nechal slyšet, že by ČNB měla pokračovat v procesu úrokové normalizace relativně rychlým tempem. Po zvýšení hlavní úrokové sazby na červnovém zasedání tak s nejvyšší pravděpodobností přijde další hike i na tom srpnovém. Koruna v reakci na zveřejnění rozhovoru reagovala posílením.

Česká národní banka je po boku té maďarské v Evropské unii druhou centrální bankou, která se v červnu uchýlila ke zvyšování úrokových sazeb. Po posledním zasedání z ČNB přicházely velmi jestřábí komentáře, když guvernér Rusnok na tiskové konferenci uvedl, že pokud bude třeba, je česká měnová autorita připravena zvyšovat sazby na každém dalším zasedání letošního roku.

Nástup rizikové averze spojené s variantou delta, která trhy ochladila v první polovině letních prázdnin, ale tuto rétoriku mírně nahlodala. Nicméně vyjádření Tomáše Nidetzkého trhy ujistilo, že se v řadách ČNB nic nemění a na srpnovém zasedání můžeme očekávat další krok úrokové normalizace. Dle Nidetzkého riziko vyšší inflace převažuje nad rizikem spojeným s šířením varianty delta. Hlavním argumentem podkládajícím toto tvrzení je postupující proces vakcinace na domácí půdě. Ten by měl zabránit dalším tvrdým lockdownům, které mají neblahý dopad na vývoj ekonomiky.

Česká národní banka také bere vážně svůj mandát v otázce dosahování cenové stability, a proto neváhá s utahováním měnové politiky. Domácí inflace se sice od září loňského roku pohybovala uvnitř tolerančního pásma (vyjma dubnového cenového růstu o 3,1 %), stále se ale nachází v blízkosti jeho horní hranice, a rizika pokračujících cenových tlaků na horizontu měnové politiky tak v ulici Na příkopě převažují váhy směrem k restriktivní měnové politice.

Zdroj: Bloomberg
Zdroj: Bloomberg

Na nadcházejícím zasedání, které je na programu za týden, 5. srpna, ve prospěch úrokového hiku hlavní sazby na 0,75 % mluví i vyjádření T. Nidetzkého, který uvedl, že ač prognóza mluvila ve prospěch jednorázového dvojité zvýšení sazeb (celkem o 50 bazických bodů), bankovní rada se rozhodla přistoupit ke standardnímu zvýšení o čtvrt procentního bodu. Hlavním důvodem k tomuto rozhodnutí mělo být předejití možnému vzniku paniky. ČNB také na lehkou váhu nebere problematiku inflačních očekávání. U něj se právě svým jestřábím nastavením snaží předejít možnému ukotvení na vyšších úrovních.

Koruna sice včera posilovala, od červnového minima je ale stále o více než 25 haléřů slabší. Hlavním viníkem slabší koruny je přetrvávající přesun kapitálu z emerging markets ve prospěch amerického dolaru, který se vůči euru obchoduje v oblasti čtyřměsíčních maxim. Z pohledu technické analýzy se kurz nachází poblíž rostoucí trendové linie v rámci indikátoru RSI. Koruna tak v příštích dnech bude vyhlížet potvrzení jejího proražení, které by na vlně jestřábí ČNB a lepšící se tržní nálady mohlo znamenat otevření cesty ve směru pásma 25,40-50 EURCZK a případně dalších silnějších úrovní.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1853 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,12 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1779 do 1,1878 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,55 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,50 až 25,68 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,50 až 21,72 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter