Koruna vkročila do prázdnin se ztrátou

Klíčové body

  • Koruna včera oslabila na nejslabší hodnoty od začátku května.
  • Kurz ovlivňují především zahraničí faktory.
  • Risk-off nálada živí riziko oslabení.
Zdroj: Depositphotos

Rizikově averzní nálada převládla na devizových trzích i ve středu. Dolar posiloval v dolarovém indexu i proti euru. To se poté podepsalo na měnách regionu střední a východní Evropy, včetně koruny, která oslabila krátce nad hranici 25,80 za euro. Domácí měna si tak sáhla na nejslabší hodnoty od začátku května a za první prázdninový, byť neúplný, obchodní týden oslabila o více než procento.

Evropské i americké výnosy včera dále klesaly. Za Atlantikem jsem pozorovali pokračující zplošťování americké výnosové křivky, jelikož největší pokles spadal pod dlouhé splatnosti. Zásadní data nepřišla žádná, nadále tak pokračuje trend spojený s výhledem slabšího ekonomického růstu (psali jsme zde a zde), u něhož navíc můžeme spekulovat o úpravách short pozic u dlouhých splatností spojených se sázkou na reflaci.

To včera potvrdila například americká banka JPMorgan. Z jejího průzkumu vyplynulo, že největší problém u tzv. short squeezu dlouhého konce americké výnosové křivky je samozřejmě dosažení stop-outů, ale také nervozita obchodníků potýkajících se se ztrátou. Banka použila termín „weak hands“, pod kterým si lze představit nejen ztrátu důvěry ve zvolenou strategii otevřené pozice, ale i nedostatek prostředků k jejímu udržení.

V rámci včerejšího intradenního pohybu můžeme spekulovat i o vlivu některých komentářů, které mohly zasáhnout právě zmiňované „weak hands“. Šéfka Mezinárodního měnového fondu přiznala, že vidí riziko udržitelného růstu americké inflace a inflačních očekávání. To by podle ní mohlo vést k rychlejšímu utažení americké měnové politiky, přičemž výsledkem by bylo silné utažení globálních podmínek financování a významný odliv kapitálu z rozvojových trhů.

Ratingová agentura Fitch poté zmínila šanci, že Fed bude muset po roce 2023 zaujmout mnohem více restriktivní přístup. Základní scénář agentury přitom pracuje s výhledem nárůstu amerických sazeb na zhruba 3 % v době kolem poloviny dekády.

Klíčovou událostí byl zápis z červnového zasedání Fedu. Obchodníci podle nás oprávněně očekávali jestřábí výstup, na který ale nedošlo.

Nejfrekventovanějším tématem dokumentu byly debaty o snižování tempa nákupů aktiv. I přesto, že požadovaný významný posun směrem k nastaveným cílům duálního mandátu nebyl dle zápisu ještě dosažen, různí členové měnového výboru předpokládají, že se tak stane dříve, než bylo původně očekáváno. Několik centrálních bankéřů však tento výhled tlumilo svým doporučením ohledně trpělivosti, které se týkalo jakýchkoliv změn, vycházejíc přitom z ne zcela jasných příchozích dat.

Dokument obsahuje i zmínky o sazbách, byť podle červnového vyjádření guvernéra Powella o nich výbor nejednal. I přesto pár členů uvedlo, že očekává mnohem dřívější splnění forward guidance Fedu navázané na sazby, než tomu bylo letos v březnu. Část centrálních bankéřů ale upozornila na trvající nejistoty výhledu, kvůli kterým je příliš brzy na jakékoliv soudy v této oblasti.

Potvrdilo se tak rozdělení měnového výboru Fedu na dvě skupiny. První je více jestřábí, půjde patrně o část nehlasujících členů. Druhá je pak složena z „konzervativců“. Tuto část podle posledních komentářů hojně reprezentují hlasující členové, včetně guvernéra Powella. Z jejich dřívější rétoriky, která vyzdvihovala především přechodnost aktuálních inflačních tlaků, vyplynulo, že se mnohem více kloní ke strategii flexibilního cílení průměrné inflace s důrazem na příchozí data – jde tedy o potvrzení pevné pozice za křivkou. U první skupiny se nemůžeme ubránit pocitu o tendenci posouvat se mírně před křivku, což souvisí obzvláště s přístupem k inflaci a inflačnímu výhledu a nedůvěře k predikci tranzitornosti. Členové jestřábí skupiny jsou evidentně přesvědčeni, že aktuálně působící proinflační tlaky mají větší potenciál udržitelně se transformovat do dlouhodobých inflačních očekávání.

Reakce trhů na Fed Minutes byla poměrně vlažná, což reflektuje jejich „rozpolcenost“ bez převahy jestřábí či holubičí části měnového výboru. Tento fakt byl mohl mít pozitivní vliv na rizikové měny, jelikož jsme nebyli svědky pokračujících dolarových zisků. I tak jsou ale podle nás rizika stále nakloněna směrem k silnější americké měně zejména na úkor těch z emerging markets. Důvodem je výše zmiňovaný výhled slabšího amerického růstu, který potvrzují nízké reálné sazby (např. 10Y TIPS na úrovni -0,97 %).

Z hlediska koruny je aktuálně jisté, že je primárně pod vlivem zahraničních faktorů s důrazem na tržní risk-off náladu. Dokud ta vydrží, tlaky na slabší domácí měnu zřejmě nepoleví, nehledě na výhled rostoucích českých sazeb a otevírající se ekonomiku. Naši prognózu silnějšího kurzu ve zbytku letošního roku ale neměníme.

ECB představí revizi strategie měnové politiky

Během včerejšího večera byla vedle Fed Minutes zveřejněna informace o dosažení shody Rady guvernérů ECB na revizi strategie evropské měnové politiky. Podle nejmenovaných zdrojů z ECB, které citovala agentura Bloomberg, se Rada shodla na změně inflačního cíle na 2 %, přičemž tento cíl by mělo být možné v případě potřeby přestřelit.

Na oficiální představení revize dojde dnes ve 13:00. Od 14:30 pak začne tisková konference guvernérky ECB Lagardeové.

Z uniklých informací zejména o možnosti přestřelení inflačního cíle bude samotné oznámení událostí s potenciálním přesahem směrem ke slabšímu euru.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1801 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,63 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1786 do 1,1876 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,80 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,68 až 25,85 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,60 až 21,90 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

 

Newsletter