Evropská inflace klesla více, než čekal trh. Dolar navýšil dnešní zisky pod 1,0950 za euro. Koruna se obchoduje zpět pod 24,30 za euro.

Seriál investičních nápadů: Výsledky v plném proudu

Na světě je zhruba 65 tisíc veřejně obchodovaných firem, ovšem pouze pár z nich je lídrem sektoru. Jak je poznat? O těch největších (AppleDaimlerExxon, atd.) píšou noviny každý druhý den. O těch menších píši já v Seriálu investičních nápadů. Nejen to, do jejich akcií vkládám své peníze s průměrným čistým zhodnocením 13,7% p.a. za posledních devět let.

Výsledková sezóna je v plném proudu, a je čas zabrousit mezi investiční nápady a zhodnotit platnost předešlých tezí. Pravidelné upozornění: Pokud není zmíněno jinak, tezi považuji za nadále platnou a akcie si ponechávám.

Grenke

GLJ zveřejnila 28. 7. výsledky za první pololetí. Konsolidovaný zisk vzrostl meziročně o 28,8% na 49,6 mil. EUR a společnost zvýšila rozpětí očekávaného zisku pro celý fiskál z 93 – 98 na 98 –102 mil. EUR, což by představovalo meziroční růst o 21 – 26%. Potěšující je, že za výsledkem stojí jak nižší náklady na refinancování a oprávky, tak relativní úspora nákladů (Cost / Income Ratio), tedy ukazatel efektivity a možné provozní páky, který poklesl z 53,8% na 51,4%. Celkový počet leasingových smluv dosáhnul 90 566, o 17,4% více než loni. Kontribuční marže zůstala u hodnot z prvního čtvrtletí 17,1%, meziročně o 10% nižší. Z menších korporátních zpráv, v proběhnuvším čtvrtletí přibrala Grenke dalších 16 zaměstnanců, a má jich nyní 991. V druhé polovině letošního roku plánuje vstoupit na polský trh s nabídkou faktoringu.  

Roper Technologies

ROP v druhém  kvartále zvýšila tržby o 4,7% na 932 mil. USD. Růst byl ovšem znovu tažen pouze akvizicemi (8,1%), organicky byznys poklesnul o 2,4% (zbytek komponent tvoří divestice -0,7%, a FX změny -0,3%).  Po divizích, Medical +12%, Energy Controls  -15%, Industrial -4%, Radio Frequency +14%. Celkem EBITDA přidala 4% na 314 mil. USD a upravený čistý zisk na akcii byl 1,56 USD.  Negativní reakci trhu (těsně po ohlášení -6%) způsobilo snížení očekávaného ročního EPS z 6,85 – 7,15 USD na 6,57 – 6,71 USD. Firmě se oproti plánu (+2-3%) zatím nedaří růst organicky, a bohužel neočekávám, že naplní celoroční cíl růstu tržeb. Na druhou stranu, potvrzuje se teze škálovatelného byznysu, marže zasažené nejsou, naopak hrubá marže se dokonce mírně zvýšila (+ 90 bps). Akcie si ponechávám.

Amsterdam Commodities

ACOMO zvýšila v prvním pololetí tržby o drobná 3% na 331,7 mil EUR, čistý zisk ovšem stagnoval na 17,2 mil. EUR. Protože v tomto roce nepřišla žádná akvizice, a valuace zůstala nezměněná, cena akcií zůstává na úrovni minulého roku. Volatilní ceny komodit hrály v předchozích šesti měsících spíše proti. Nejziskovější divize oříšků zažívá pokles cen (tlak na marže), kvůli již dříve zmíněnému tlaku zákazníků / retailerů. V Americe spadly ceny mandlí a vlašských ořechů (pěstovány lokálně – nedováženy, ale určité proxy) od začátku roku o téměř polovinu. Zaznamenal jsem například short tezi na firmu John B Sanfilippo (JBSS), kterou – jako zpracovatele – pokles silně zasahuje (přehodnocení aktuálních skladových zásob). ACOMO je na tom relativně lépe, protože pokles cen u importovaných produktů nebyl tak silný, a navíc má aktivity více diverzifikované – například ceny koření a čaje naopak rostly, a ceny kukuřice, prosa a slunečnicových semínek se stabilizovaly na úrovních z loňského roku.  Společnost vyplatí 4. srpna dividendu 0,4 EUR (stejně jako loni).

Tyler Technologies

TYL ohlásila výsledky za druhý kvartál 27. července.  Tržby rostly 29,3 % oproti loňskému roku (zmíněná akvizice New World Systems), na organické bázi + 10,6%. Provozní zisk 30,9 mil. USD (+4,5%). Pokračuje zlepšování marží (hrubá marže + 360 bps), jak je u IT byznysu záhodno. Management vydal odhad pro celý letošní rok: tržby 755 – 765 mil. USD, EPS 198 – 2,06 USD. Valuace jsou samozřejmě velmi natažené, ale o tom už byla řeč v původní tezi. Pokud by se někomu líbil nápad ohledně softwaru pro vládní úřady (z pohledu bariér vstupu), ale nechtěl být vystaven takto “drahé” firmě, nedávno se na burzu ze soukromých rukou vrátila zajímavá společnost CSRA. Jedná se o servisní IT organizaci pro americkou vládu (něco jako třeba Accenture v soukromém sektoru). Má samozřejmě menší růstový potenciál, ale valuace tomu odpovídá, a myslím, že stojí za prozkoumání.

Helmerich-Payne

HP reportovala pro třetí kvartál 2016 (fiskál končí 30. září) čistou ztrátu výši 21 mil. USD, tržby dosáhly 366 mil. USD. V souladu s celkovou situací v sektoru dále poklesla utilizace na pouhých 26% (aktivních 91 vrtných souprav), a denní sazba se snížila o zhruba 5%. Tolik historie, důležitější jsou očekávání, jejichž agregátem je vlastně cena ropy. Její posílení v druhém čtvrtletí vlilo do žil trochu optimismu E&P firmám, což vedlo k růstu aktivity. Počet vrtných souprav těžících ropu vzrostl z květnových minim 316 na momentálních 371. Ovšem, v červenci ropa ztratila 15%, a zatlačila i na akcie ze sektoru. Protože se stále pohybujeme okolo hranice break-even pro US shale ložiska, celý sektor je extrémně volatilní a málo se projevují rozdíly mezi jednotlivými hráči (všichni jsou okolo hranice ziskovosti).

Range Resources

V podobné situace jsou producenti plynu, i když ten červencový propad korigoval a nikterak výrazně neztrácí. RRC v druhém kvartále klesly tržby o 10%, ale stále překonala analytické očekávání. Produkce je meziročně o 4% výše, s tím jak pokračuje růst efektivity. Firma potvrdila horní pásmo výhledu na celý rok, a produkci zhruba 1.42B cfe/day. Navržené spojení s Memorial Resource Development (MRD) stále probíhá, mělo by se uzavřít ve třetím kvartálu. Transakce byla ohlášena na konci května a RRC zaplatí 3,3 mld. USD ve vlastních akciích + převezme dluh 1,1 mld. USD. Na první pohled jde o 17% prémii oproti tehdejší ceně, ale v situaci, kdy plyn byl ještě okolo 2,1 USD/mmBtu, což není špatné. Výhledově se chci podívat na nákladovou strukturu ložisek, která RRC přebírá. Teze budoucí lepší výkonnosti plynu relativně k ropě se dále držím.   

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter