Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Trh promluvil. Úroky porostou už letos

Klíčové body

  • ČNB dnes ponechá sazby beze změny, klíčová bude prognóza.
  • Aktualizovaný výhled by pro letošek měl ukázat maximálně trojí zvýšení sazeb.
  • Modelový výstup bude patrně mírněn rétorikou zmiňující trvající prostředí velkých nejistot.
Zdroj: Depositphotos

České úroky porostou už letos. Alespoň to vyplývá z vývoje tržních sazeb, které signalizují možnost jednoho navýšení sazeb ČNB během roku. Koruna na toto zacenění reagovala posílením na hodnoty z poloviny března, tedy z doby před vypuknutím první vlny pandemie. Její další směr určí, mimo jiné, i výstup z dnešního zasedání bankovní rady ČNB. Největší důraz přitom klademe právě na výhled sazeb.

Kurz koruny se v tomto týdnu podíval pod hranici 25,90 za euro. K posunu přispěla nad očekávání lepší data. Prvně index PMI sektoru průmyslu, který sice vykázal velmi dobrý výsledek, avšak při detailnějším pohledu s lehkým hořkosladkým nádechem (psali jsem zde). Výrazně pak přispěl první odhad HDP české ekonomiky za poslední čtvrtletí loňského roku. Vzhledem k protipandemickým uzavírkám byl konsensus nastaven na mezikvartální pokles. O to větší bylo překvapení, když odhad ukázal růst o 0,3 %. Když si uvědomíme, že česká ekonomika ve třetím čtvrtletí rostla tempem 6,9 % q/q, v úterý zveřejněný výsledek je vzhledem k okolnostem doma i v zahraničí velmi pozitivní (psali jsme zde).

Nelze se tedy divit, že spekulace o zvýšení úrokových sazeb ČNB nabraly na obrátkách. Korunové FRA sazby tak plně zaceňují posun úroků o 25 bazických bodů (plus pár bodů navíc) během příštích 12 měsíců. Tento výhled ve svém šetření potvrdila i agentura Reuters. Z 11 dotazovaných analytiků je celkem 6 přesvědčeno, že sazby ČNB porostou letos v posledním čtvrtletí. Jeden z nich navíc sází na to, že 2T repo sazba letošek uzavře na úrovni o 50 bodů vyšší, než je současných 0,25 %. Lednové vydání dokumentu ČNB Inflační očekávání finančního trhu pak ukázalo převažující roční výhled stability sazeb. K tomu se přiklonilo 9 z 17 analytiků. V úrokový hike o 25 bodů pak věří 7 analytiků ze stejné skupiny.

Aniž bychom se chtěli jakkoliv dotknout pracovníků sekce měnové, dnes zveřejněná prognóza bude vzhledem k nad očekávání výrazně lepšímu výsledku HDP za poslední čtvrtletí minulého roku možná už „zastaralá“. Její podoba byla totiž hotová ještě před úterním reportem HDP. I tak ale dokument nastíní určitý trendový výhled toho, jak se centrální banka dívá na výkon české ekonomiky. Předpokládáme, že prognóza ukáže maximálně troje zvýšení sazeb během letošního roku. Budeme ale patrně opět svědky „střetu“ modelového výstupu a opatrného přístupu členů bankovní rady ČNB, jako tomu bylo už na listopadovém a poté na prosincovém zasedání.

Očekáváme, že výhled růstu bude oproti listopadové prognóze o něco lepší. Klíčovými faktory by přitom měla být vakcinace a fiskální podpora. Dá se předpokládat, že výsledek za letošní první čtvrtletí, i vzhledem k výsledku čtvrtletí předchozího, bude spíše utlumený. Nástup svižné obnovy vinou uzavírek čekat nemůžeme. První kvartál 2021 patrně nezachrání ani průmysl, který se čím dál více potýká s problémy, jako je nedostatek materiálu, vyšší ceny či dodavatelská prodlení, v některých případech pak dokonce i nedostatek pracovníků. Další čtvrtletí, zejména pak přelom druhého a třetího, by už měla být vzhledem k postupné proočkovanosti (doufejme i) u nás a v zahraničí mnohem lepší.

Ekonomická obnova podpořená fiskálem bude navyšovat inflační tlaky. Inflace jako taková překvapila už svými prosincovými čísly, která byla citelně pro konsensem trhu i prognózou ČNB. V tomto směru však sehrály roli její volatilní složky. V dalších měsících by inflace mohla dokonce zpomalit pod 2% cíl, což by pro ČNB nemusel být až takový problém, jelikož půjde o vliv srovnávací základny. Pro centrální banku je navíc klíčová jádrová inflace, která se stále nachází vysoko nad cílem.

Zajímavý bude nepochybně komentář k vývoji koruny. Ta citelně překonala listopadový výhled ČNB, a svým posílením tak utahuje měnové podmínky v české ekonomice. Jestliže prognóza ukáže pokračující posilování kurzu v kombinaci s o něco mírnější inflací, byť víme, že ta by neměla představovat velký problém, celkový výhled sazeb by nemusel ukázat například trojí zvýšení, ale jen dvojí.

Z hlediska nejbližšího kurzového vývoje můžeme pro dnešek pracovat s vyšší volatilitou kurzu, zejména během tiskové konference, kdy guvernér ČNB Rusnok představí aktualizovanou prognózu. K tomu, aby koruna výrazně posílila, by výhled musel být podán v jestřábím duchu se slabší rétorikou týkající se nejistot ve smyslu „model vs. realita“. Trhy už jedno zvýšení sazeb během letoška zacenily, agresivnějšího impulsu se teď patrně nedočkáme. V dohledné době by se tak koruna měla vrátit do režimu, kdy její další vývoj bude určovat převážně tržní sentiment.

Co se týče našeho výhledu sazeb, poměrně dlouhou dobu jsme pracovali s představou jejich stability během celého letošního roku. Aktuálně se však přikláníme k možnosti jejich zvýšení o 25 bodů v závěru roku, a to pravděpodobně v listopadu, kdy bude zveřejněna prognóza. Mohlo by se sice jednat i o prosinec, avšak v tento měsíc ČNB obvykle se sazbami nemanipuluje. V tomto směru bude podle nás klíčová květnová prognóza, která bude pokrývat data za první čtvrtletí, včetně posunu v oblasti vakcinace. Případná rizika spojená s nejistotou ohledně pandemie by pak v květnu mohla být citelně nižší než dnes.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2006 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 91,31 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1978 do 1,2057 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,88 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,82 až 25,97 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,48 až 21,66 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter