Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Úroková normalizace pokračuje a koruna posiluje

Klíčové body

  • Koruna zpevnila díky ČNB, další zisky jsou podmíněné lepším tržním sentimentem.
  • Posun amerických tržních sazeb vzhůru vnímáme opatrně, chceme vidět potvrzení robustními daty.
  • Klíčovou událostí dneška jsou data z amerického trhu práce.
Zdroj: Depositphotos

Kurz koruny během včerejšího dne krátce zpevnil pod hranici 25,40 za euro. Podporou mu nebylo ani tak samotné zvýšení sazeb ČNB jako aktualizovaná prognóza indikující rychlejší proces úrokové normalizace během letošního roku.

Česká ekonomika se naučila s pandemií žít. Působení proinflačních tlaků, zejména těch vnějších, ale i vnitřních vycházejících z trhu práce, nahrává rychlejšímu procesu úrokové normalizace. Sazby by tak během letošního roku mohly vzrůst na každém dalším zasedání.

Tak by se ve stručnosti dal popsat výstup ze srpnového zasedání ČNB, na kterém došlo k letos druhém zvýšení úroků o 25 bazických bodů na 0,75 % (psali jsme zde). Trh měl v sobě hike zaceněný již před samotným zasedáním, hlavním motorem zisků koruny tak byla aktualizovaná prognóza sazeb a optimistického výhledu pracujícího s návratem ekonomiky na předpandemickou úroveň během příštího roku.

Agresivnější znění úrokového výhledu trhy již zaceňují, tudíž do budoucna bude mít samotné zvýšení sazeb omezený dopad. Úrokový diferenciál bude pro kurz koruny dobrou podporou, ke zpevnění směrem k hranici 25,00 za euro, případně i pod ni, bude však potřeba citelnějšího zlepšení tržního sentimentu. I přesto, že v posledních dnech na devizových trzích vidíme o něco silnější poptávku po riziku, pro překonání „pětadvacítky“ bude potřeba mnohem čistší risk-on nálada s důrazem na mnohem lepší pandemickou situaci.

Na zahraničních trzích se soustředíme na dolar. Ten se po středečním zpevnění, za nímž stála dobrá data indexu ISM služeb a komentář viceguvernéra Fedu Claridy, pohyboval směrem do strany. Vývoj směrem vzhůru jsme pak pozorovali u amerických tržních sazeb, u nichž rostla zejména střední část výnosové křivky, ale rovněž – o něco slaběji – ta delší. Citelný nárůst jsme pozorovali u reálných sazeb měřených proti inflaci ochráněnými bondy, tzv. TIPS. Například výnos desetiletého instrumentu se posunul o necelých pět bazických bodů, což byl jeden z nejsilnějších pohybů posledních dní.

S předpokladem toho, že posun americké výnosové křivky vzhůru vydrží delší dobu, bychom byli opatrnější (více jsme psali dříve zde). Je evidentní, že se v rámci měnového výboru Fedu tvoří konsensus ohledně načasování začátku snižování tempa nákupů aktiv, vidle do vyšších tržních sazeb mohou ale hodit data, a to zejména ta dnešní, pokud bychom byli svědky negativního datového překvapení.

Konsensus trhu je u tvorby nových pracovních míst mimo zemědělství nastaven na 870 tisíc nových míst. U míry nezaměstnanosti pak na pokles z 5,9 % na 5,7 %. Jestliže by realita byla lepší, předpokládáme posílení dolaru. V opačném případě, tedy při podstřelení konsensu, by se kurz americké měny vůči té evropské patrně posunul směrem k 1,1900 EURUSD. Dolů by pak pravděpodobně klesl zejména delší konec americké výnosové křivky.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1826 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,31 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1817 do 1,1884 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,41 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,35 až 25,47 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,37 až 21,52 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter