Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Proč nevěříme v nekonečné QE

Klíčové body

  • Někteří tržní účastníci věří v nekonečné QE. My do této skupiny nepatříme.
  • Důvody pro pokračování nákupů aktiv ze strany Fedu jsou čím dál slabší.
  • Tapering může začít už letos, trhy i americká ekonomika by se s ním měly „poprat“ bez větších problémů.
Zdroj: Depositphotos

Jednou z hlavních otázek světových trhů je, kdy začne americká centrální banka snižovat tempo nákupů aktiv. V posledních dnech bylo o tzv. taperingu vysloveno a napsáno mnohé. Při brouzdání finančním Twitterem nás ale nejvíce zaujalo hned několik anket, jejichž výsledkem byla převaha hlasů vyhlížejících „nekonečné QE“. S tím se rozhodně neztotožňujeme. Naopak, Fed už podle nás dávno začal pracovat na prvních krocích měnověpolitické normalizace.

První debaty měnového výboru Fedu o snižování tempa nákupů aktiv začaly už v dubnu. Potvrdil to ostatně zápis z tehdejšího zasedání (psali jsme zde). Šlo sice o krátký komentář navázaný na otevírající se americkou ekonomiku, i tak jej výbor v dalších měsících už neopustil. Poslední informace potvrzující, že jsme k taperingu zase o krok blíže, zazněla tento týden. Fed na červencovém zasedání vyhodnotil, že se ekonomika posunula směrem k cílům duálního mandátu, stále však nejde o posun významný, jak uvádí podmínka odstartování nižších objemů nákupů.

Čistě jestřábí narativ tohoto sdělení „přebila“ ne zrovna povedená tisková konference guvernéra Fedu Powella (psali jsme zde). To by však měnový výbor nemělo nikterak trápit. Na největší strašák v podobě rychlého a intenzivního růstu tržních sazeb v souvislosti s taperingem – jako tomu bylo v roce 2013 – už totiž patrně nedojde. I díky tržnímu zacenění striktnější měnové politiky na jejím horizontu.

Tím se dostáváme k tomu, co nám signalizují dluhopisové trhy. Jestřábí překvapení, které přineslo červnové zasedání Fedu v podobě výhledu vyšších sazeb už v roce 2013, pozvolna odeznělo. I tak ale dluhopisoví obchodníci nadále pracují s plošší výnosovou křivkou značící překonání vrcholu ekonomické obnovy, po němž bude následovat rychlý, ale zároveň relativně slabší úrokový cyklus nedosahujícího ani úrovně posunu sazeb Fedu na odhadovanou neutrální úroveň na 2,5 %. Vedle toho pracujeme i s „technikáliemi“ typu uzavírání short pozic, convexity hedging, případně i nižší emisní činnost ministerstva financí, což bylo nejvíce charakteristickým prvkem bondového trhu během druhého čtvrtletí.

Obava ze slabšího růstu dost možná přispěla k některým představám, že Fed nákupy aktiv nikdy neukončí. Tento názor podle nás vychází z nepochopení samotného nástroje. Program kvantitativního uvolňování má za úkol stabilizaci trhu a dodání likvidity do finančního systému, čímž přispěje k uvolnění měnových podmínek skrze pokles středního a delšího konce výnosové křivky. Všechny tyto body jsou podle nás splněny. Dluhopisové trhy si sice prošly obdobím zvýšené volatility, zdaleka ale nešlo o nic zásadního, co by připomínalo období největší turbulence z března 2020. Extrémní uvolnění měnových podmínek pak potvrzují indexy finančních podmínek, například od banky Goldman Sachs, nacházející se na historických minimech. Z hlediska likvidity zase pozorujeme spíše její přebytek, což dokazují objemy reverzních repo operací blížící se k jednomu bilionu dolarů.

Z makroekonomických cílů si Fed může odškrtnout dosažení cenové stability v rámci strategie flexibilního cílení průměrné inflace. Jedinou oblastí, kde je obnova citelně pomalejší, je trh práce s více než 6 miliony nezaměstnaných Američanů a s výrazně nižší mírou participace než před začátkem pandemie. I zde ale můžeme čekat další zlepšení, zejména poté, co odezní poslední pandemické faktory, včetně podpory v nezaměstnanosti či potřeby zůstat doma, ať už z důvodu obavy z viru nebo péče o děti, jejichž školy letos neotevřely.

Podmínky pro významný posun směrem k nastaveným cílům duálního mandátu tak budou podle nás letos splněny. Výsledkem bude zahájení snižování tempa nákupů aktiv v prosinci, případně na začátku ledna. Ještě předtím se Fed vrhne na dráhu detailních hovorů o podobě taperingu, aby tak předešel rychlému a intenzivnímu napřímení výnosové křivky, ke kterému by ve druhé polovině roku mohla přispět i intenzivnější emisní činnost. Z hlediska finanční stability by tento proces neměl mít žádné výrazné negativní dopady. Trhy by se bez problémů měly vyrovnat i s vyšší participací na riziku durace, které je díky nákupům Fedu aktuálně nižší. Bezproblémový přechod očekáváme i u makroekonomického vývoje, u něhož předpokládáme pozitivní vývoj, který vyústí v první zvýšení sazeb Fedu v první polovině roku 2023.

Text byl původně napsán pro rubriku Big Expert serveru Kurzy.cz

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1880 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 91,98 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1841 do 1,1906 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,51 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,41 až 25,60 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,39 až 21,57 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter