Seriál investičních nápadů: Nové výsledky, nové hodnocení

Na světě je zhruba 65 tisíc veřejně obchodovaných firem, ovšem pouze pár z nich je lídrem sektoru. Jak je poznat? O těch největších (Apple, Daimler, Exxon, atd.) píšou noviny každý druhý den. O těch menších píši já v Seriálu investičních nápadů. Nejen to, do jejich akcií vkládám své peníze s průměrným čistým zhodnocením 13,7% p.a. za posledních devět let.

Ve Spojených státech začala výsledková sezóna, a tudíž přichází čas na aktualizaci investičních nápadů. Připojím i několik nefinančních korporátních zpráv, které dle mého stojí za zmínku. Pravidelné upozornění: Pokud není zmíněno jinak, tezi považuji za nadále platnou a akcie si ponechávám.

Sherwin-Williams

SHW ohlásila výsledky ve čtvrtek. O pár procentních bodů nižší než očekávaný růst tržeb (+ 2,9% na 3,22 mld. USD), a pár ne zcela povzbudivých komentářů vedení během konferenčního hovoru poslalo akcie o šest procent dolů (přesto +17% ytd). Za prvé, stále častěji se objevují obavy z toho, že růst hrubé marže kvůli zlevňování vstupů (hlavně Ti02, propylen) je u konce, a naopak hrozí inflace u surovin. Souhlasím, že jsme blíže spodní úvrati komoditního cyklu, ale nemyslím si, že pozvolný růst musí nutně vést ke kompresi marží. SHW má oproti klasickému retailu méně cenově sensitivní zákazníky (kontraktory), nezvyšovala ceny produktů od roku 2013, a např. růst ceny TiO2 o 10% vykompenzuje zvýšení cen o pouhá 2%. Mezi lety 2008-15 vzrostly ceny vstupů o 35% a SHW přesto navýšila hrubou marži o 260 bazických bodů. Druhým strašákem je zadlužení v souvislosti s akvizicí Valspar. SHW plánuje vydat dluhopisy s kupónem zhruba 4,5%, a dostat se na úroveň Dluh/EBITDA 4x. Do roku 2019 by pak chtěla finanční páku snížit na polovinu. To jsou dle mého rozumné předpoklady. Potřebuje si však udržet investiční rating. Moody’s avizovala, že bude kvůli akvizici rating znovu zkoumat, a to některé investory znervózňuje.

Hlavní důvody, proč na SHW zůstávám pozitivní, jsou pokračující zotavení US nemovitostního trhu (zahájené stavby v ne/rezidenčním segmentu pod normalizovanou úrovní) a synergie s Valspar. Jak vidno z vývoje v divizi Paint Stores, rozsah je v tomto byznysu důležitý. Valspar má vedoucí postavení a nejlepší marže v průmyslových nátěrech (provozní~20%), a právě tady SHW chyběl potřebný rozsah (marže pouze ~10%). Mé očekávání růstu tržeb v následujících dvou letech je proto 6-7%, oproti analytickému konsensu ~5%.

Arcos Dorados

Deník FT 16. 7. informoval o záměru brazilské vlády schválit ústavní dodatek, který poprvé v historii zaručí faktickou nezávislost brazilské centrální banky. Společně s nástupem nového guvernéra Ilana Goldfajna, který postupně omezuje používání měnových derivátů k podpoře kurzu realu, a bude se spoléhat spíše na měnové rezervy, to vnímám – a očividně i trh – pozitivně. Přispělo i částečné zotavení komodit, a BRL od začátku roku posílil proti USD o 20%.

Zajímavá zpráva přišla od „mateřské“ MCD, která za druhé čtvrtletí odepsala částku 235 mil. USD – jejími slovy – kvůli změně sídla, úpravám franšízových smluv, a obecným administrativním záležitostem. ARCO právě nyní s MCD vyjednává podmínky na další roky (rozšiřování sítě, licenční poplatky, atd.), a mou domněnkou je, že MCD přistoupila k částečnému uvolnění podmínek pro dominančního franšízanta v recesemi zkoušené Latinské Americe.

Shrnuto, akcie ARCO posílily za necelé tři měsíce od zveřejnění nápadu o 40%, a dostaly se tak blízko mého cíle (~6,5 USD), který ovšem počítal s časovým horizontem 12 – 18 měsíců. Pokud máte v hledáčku lepší nápady nebo alternativy, obchod bych uzavřel. Já osobně nemám, a protože věřím v další brzké zprávy o zlepšování brazilské ekonomiky, akcie si ponechávám.

Interactive Brokers

IBKR ohlásila výsledky za druhý kvartál 19. června. Zisk na akcii dosáhnul 0,36 USD, a tržby 369 mil. USD – obé na úrovni očekávaných hodnot. Dařilo se v brokerských službách, počet zákaznických účtů vzrostl o 15% na 357 tis. a klientská aktiva na 74 mld. USD. Nepříjemné překvapení ovšem přišlo z divize tvůrce trhu (Market-Making). Zisk z těchto operací výrazně poklesl kvůli nízké mezi i intradenní volatilitě, a management si dal rok na analýzu, co s touto částí dál. Explicitně ovšem prohlásil, že případně uvolněný kapitál (z prodeje) bude reinvestovat, nevyplatí jej. V tomto kontextu se můj předpoklad ocenění MM operací na úrovni 1xTBV může ukázat jako příliš optimistický.

Jak jsem psal v původní tezi: „Nejhorším scénářem pro IBKR je pomalá deflační spirála, s klesající volatilitou, sazbami i objemem obchodů,“ což je bohužel obrázek dosavadního roku. Jako ilustrace, poměrně dramatická událost britského referenda zvýšila zobchodované objemy o pouhých 40%, a naopak oddálila rozhodnutí FEDu ohledně zvyšování sazeb. Akcie IBKR od zveřejnění nápadu -10%. V delším horizontu mám v IBKR dále důvěru. Nemá v knihách žádné derivátové pozice kromě transparentních CFDs a FX (miminální tržní riziko), nabízí jasně nejnižší poplatky, a před sebou konsolidaci roztříštěného trhu v USA (4000 brokerů!) a růst v Asii (letos počet zákaznických účtu +25%).

Kernel

Ukrajinský KER zveřejnil přehled operací za proběhnuvší čtvrtletí, potažmo celý rok 2016 (fiskál končí 30. 6.). V ročních číslech, zpracování slunečnicových semen +6% hlavně díky pronájmu externích kapacit (Tolling Agreement), prodej slunečnicového oleje -4%, prodej obilí -7%, exportní terminály +11%, siláž +14%. Zemědělský řetězec je silně volatilní, ale výsledky nejsou pro trh překvapením. Management je poměrně přesně odhadnul již před půl rokem, což jen potvrzuje jejich zkušenost v oboru.

DIRTT Environmental Solutions

DIRTT na veletrhu v Chicagu představila – možná po vzoru fenoménu Pokémon GO 🙂 – program kombinující virtuální a hmatatelnou realitu. Jmenuje se ICEreality. Myslím, že stojí za to se podívat na předváděcí video ICEreality ZDE, abyste si sami udělali představu. Takhle zřejmě vypadá budoucnost bytové architektury a designu!

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter