Evropské i americké výnosy klesají. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna oslabila nad 24,30 za euro.

Seriál investičních nápadů: Kdo vydělával, kdo naopak?

Uplynuvší týden byl zatím vůbec nejbohatší na výsledky firem představené v Seriálu. Je toho opravdu dost, takže nebudu zdržovat úvodem a rovnou se ponořím do víru čtvrtletních reportů.

Rational

RAA přidala v prvním pololetí na tržbách 9% na 283,1 mil. EUR., bez započtení oslabení GBP a měn rozvíjejících se trhů šlo o 11% růst. Překvapivě dobře se dařilo v Německu (+14%), což je silně penetrovaný trh. Severní Amerika dále akceleruje (+15%) díky změně strategie, která byla popsána v tezi, naopak Asie zpomaluje a růst o 3% byl tažen výhradně vývojem v Japonsku, naopak Čína mírně poklesla. Levnějšímu segmentu FRIMA se daří dostávat do níže profilových lokací (supermarkety, pekárny), a pomohlo i částečné zotavení v Rusku.

Hrubá zisková marže zůstala na úrovni loňského roku (62%), ale čistá marže klesla ze 28% na 26% kvůli měnovým efektům a výdajům na prodejní síť, takže celkový čistý zisk zůstal téměř nezměněný 73,9 mil. Management potvrdil výhled pro letošní rok na úrovni loňského růstu. Jak jsem opakovaně zmiňoval, RAA prodává velmi draho (35 násobek čistého zisku 2016, a 22 násobek EBITDA), což odráží analytická doporučení (2 Sell, 8 Hold, 0 Buy), já si akcie ponechávám.

Arcos Dorados

Pro ty, kteří obchod dosud neuzavřeli, ARCO ohlásila 3. 8. povzbudivé výsledky. Tržby sice v účetní měně znovu poklesly (-9,4% na 687 mil. USD), ovšem bez měnových fluktuací by se jednalo o mírný růst. EBITDA marže poskočila o 50 pbs (podstata teze) s tím, jak se daří držet náklady pod kontrolou (G&A náklady meziročně o 21,4% nižší, o 5,8% ve srovnatelných měnách). Čistý zisk 43,4 mil. USD výrazně překonal analytická očekávání, ovšem díky prodeji části majetku, refranšízingu, a zhodnocení brazilského realu (povahou jednorázové vlivy). Regionálně se nejvíce dařilo v Mexiku a karibské oblasti, z pohledu marží je stále slabá Argentina, a velký pokrok nezaznamenala ani Brazílie. Na úrovni poměrů EV/EBITDA a EV/Sales je nyní ARCO ohodnocena podobně jako zmíněný konkurent TAST, a o zhruba třetinu levněji než EAT, valuační sázka se naplnila.

Brembo

BRE si v prvním pololetí vedla velmi dobře, navýšila tržby o 10,4% na 1,15 mld. EUR (bez měnového přepočtu 12,2%), EBITDA +29,5% na 226,5 mil. EUR a zisk před zdaněním a úroky +42,9% na 173,3 mil. Eur. Téměř všechny geografie si vedly dobře: Německo +14,8%, UK +22,2%, Francie+ 11,4%, Severní Amerika +8,6%, Japonsko +24,5%, s výjimkou recesemi stíhané Jižní Ameriky (především Brazílie a Argentina), která poklesla o 27,6%. Rovněž mezi jednotlivými aplikacemi nebyly markantnější rozdíly: osobní vozy +14,3%, komerční vozy +13,8% a doplňkové motocykly +3,3%, závodní divize +5,6% (s ohledem na dekonsolidaci Sabelt a Belt & Buckle).

Teze o méně cyklickém prémiovém segmentu se, zdá se, potvrzuje i s ohledem na výsledky prémiových automobilek (BMW, Daimler), které rostou rychleji než střední segment. Na druhou stranu, marže BRE jsou blízko cyklickému vrcholu z devadesátých let (1994-5), a odtud lze těžko očekávat příležitost, naopak v dalších měsících se začnou do výsledků promítat náklady z nově spuštěných kapacit v Mexiku a USA. Brembo se potřebuje rozšiřovat, aby ospravedlnila momentální valuace, a také to činí. V květnu koupila za zhruba 78 mil. EUR (1,3 násobek tržeb) čínského výrobce brzdných disků ASIMCO Meilian, a nyní ohlásila stavbu továrny na třmeny poblíž vlastní továrny na disky poblíž Nanjingu. Investice za 100 mil. EUR by měla být dokončena na přelomu 2017/18, zaměstnávat okolo 450 lidí a přinést zhruba 100 mil. EUR tržeb.

Sabre

SABR dosáhla velmi podobných výsledků jako v prvním čtvrtletí, tržby vzrostly o 20%, EBITDA o 19%. Je to stále ještě dáno konsolidací akvizice Abacus, která byla uzavřena v polovině loňského roku, takže dál už bude lépe zřetelný organický růst. SABR pokračuje v úspěšném nasazování nového rezervačního systému pro aerolinky, kterým prošlo 200 mil. pasažérů (+43% meziročně díky novým zákazníkům, organicky +6%). Co se týče GDS, počet rezervací organicky rostl pouze o 2%, kvůli citované globální nejistotě, a firma snížila roční odhad růstu v tomto segmentu o 100 bps. Management rovněž zmínil, že celoroční tržby budou blíže spodní hranici odhadu (+14,5%). Důležitý bude vývoj v divizi „Hospitality Solutions“, kde SABR nabíhá na pilotní program s Wyndham Hotels (nyní 1600 lokací napojeno), a kde se skrývá potenciál do budoucna (většina hotelových sítí stále používá vlastní IT rezervační a správcovská řešení).

CDW

Tradičně stabilní čísla ohlásila CDW.  Růst tržeb o 10,6% meziročně na 3,66 mld. USD, zisk na akcii 0,93 USD – obě hodnoty nad analytickým konsenzem. Organický růst okolo 4%, americký IT sektor je – oproti průměru hospodářství –  v dobré formě.   Management potvrdil cíl růstu 200-300 bázických bodů nad průměrným růstem IT výdajů v USA, a EBITDA marži ~7% (nyní byla 8,2%). Dluh/EBITDA je nyní 2,9x, což je uprostřed cílovaného pásma 2,5-3x, a já bych uvítal, kdyby se firma rozhlédla po dalších akvizicích fragmentovaného sektoru.

DIRTT Environmental

DIRTT v druhém kvartále zvýšila tržby o 15,9% na 61,3 mil. USD. Potěšující je rychlejší růst hrubé marže oproti SG&A nákladům, což pomohlo růstu EBITDA marže (meziročně ze 4,2% na 7,2%). Firma tak částečně vylepšila nepřesvědčivý výsledek z prvního čtvrletí, celkově ovšem zřejmě nedosáhne na celoroční cíl. Jinak jen zopakuji, že DIRTT není ziskový, v růstové fázi stále mohutně investuje do sítě distribučních partnerů. Mezikvartální výsledky jsou kvůli povaze projektů volatilní a lepší obrázek budeme mít až za několik čtvrtletí.

Gartner

Výsledky IT v druhém čtvrtletí zvedají varovný prst. Sice zvýšila tržby o 11,3% meziročně (610 mil. USD), a čistý zisk (bez započtení nákladů na restrukturalizaci a akvizice) na akci dosáhnul 0,71 USD, ovšem retence klientů v hlavní divizi (Výzkum) klesla o dva procentní body na 83%. Sesunula se tedy z historicky nejvyšších hodnot, a možná i z přirozeného stropu, ale na potvrzení / vyvrácení této téze je nutné si několik kvartálů počkat. Firma potvrdila roční výhled tržeb 2,4 – 2,46 mld. USD, a 450 – 480 EBITDA.

Church & Dwight

Velké skoky se nedají čekat u defenzivního nápadu CHD. Firma – podobně jako třeba konkurent Procter & Gamble – ohlásila dobrá čísla. Organický růst tržeb 3,7% a upravený zisk na akcii o 16,4% vyšší. Firma potvrdila výhled růstu tržeb (3-4%) a zvýšila očekávání zlepšení hrubé i provozní marže. V září CHD vyplatí již svou 462. čtvrtletní dividendu bez přerušení, a zároveň dojde k akciovému splitu 2:1 (počet akcií se zdvojnásobí, cena o polovinu sníží).

AAON

AAON  ohlásila růst 13% tržeb (102 mil. USD), a zisk na akcii 0,27 USD. Mráčkem na obzoru jsou nové zakázky, které sice meziročně přidávají o 5% (69,3 mil. USD), ovšem jedná se o druhé kvartální zpomalení růstu. Management vnímá určitou slabost v obnově, oproti stále šlapající nové výstavbě. Sektorově se situace příliš nezměnila od posledního reportu, pozadu zůstává zdravotnictví. Druhým, již zmíněním, problémem je clo uvalené americkou vládou na dovoz oceli z Číny, kvůli němuž američtí producenti zvedli ceny. Dopad na hrubou marži bude zhruba 2% v ročním vyjádření, tedy v podstatě vymaže zlepšování efektivity provozů. Ohlášený projekt  výroby tepelných čerpadel jde podle plánu a nyní začíná výroba.

Fleetcor

FLT reportovala v druhém čtvrtletí růst tržeb o 3% (481 mil. USD) a zisku o 5% (adjusted EPS 1,56 USD). Při odstínění makro faktorů se jednalo o 9%, potažmo 16% růst. Akvizice STP získala souhlas brazilských úřadů, a měla by být uzavřena do čtrnácti dnů. FLT navíc uvedla, že se jí povedlo získat portfolio Speedway, což je pátý největší retailový prodejce benzínu v USA, který – podobně jako oil majors – využíval vlastní palivové karty. Detaily obchodu ani přesná velikost byznysu zveřejněny nebyly. Potud dobré, a trh bezprostředně po výsledcích reaguje pozitivně (akcie +6%). V závěru konferenčního hovoru se ovšem management vyhýbavě vyjádřil k tomu, jak si vede jádrový byznys (closed-loop network), a přiznal, že růst je tažen pouze novými akvizicemi. Srovnatelné tržby (SSS) jsou o 2% níže, a diskuze ohledně tržeb na jednu transakci (-6,9%) je zbytečná, protože různé typy transakcí jsou smíchány do jednoho pytle. Je možné, že jen hledám negativa, protože jsem prezentoval medvědí tezi, ale stále nejsem přesvědčen, že byznys má před sebou organický růst. 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter